Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Περιστέρι – Ντιζόν 92-88

Περιστέρι – Ντιζόν 92-88

5776322

Το Περιστέρι συνεχίζει τη μάχη, θέλοντας να πάρει την πρόκριση στους «16».

Το Περιστέρι «στάθηκε στο ύψος του», άντεξε την ψυχολογική πίεση των αντιπάλων, επικρατώντας της Ντιζόν με 92-88 στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Δυναμικά άνοιξε την αναμέτρηση το Περιστέρι (7-8). Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά, μετρώντας 7/20 σουτ και 9 ασίστ για 5 λάθη (12-15). Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε 2΄ κατάφεραν να δημιουργήσουν ένα προβάδισμα ασφαλείας (12-15), κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο με 12-20.

Από το 12′ κι έπειτα, οι γηπεδούχοι απέδιδαν εξαιρετικά, φέρνοντας τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι. Η εικόνα της ομάδας ήταν εντελώς διαφορετική σε σχέση με την πρώτη περίοδο, έφτασαν τη διαφορά ως και τους  +13 για τη Ντιζόν.

Ο Φρανσίσκο ήταν αυτός που έκανε το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς για την ανατροπή του σκηνικού στη 2η περίοδο. Οι Γάλλοι έκλεισαν, με το εύστοχο σουτ του Ντουκότε έφυγαν για τα αποδυτήρια με +3 (37-40).

Στην επανάληψη η δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (49-47). Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη κατάφεραν να ξεφύγουν στο 28΄ (61-54), και έπειτα να κλέισουν την 3η περίοδο με +5 (64-59).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο (75-74). Οι Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης στο 9΄ κατάφεραν να ξεφύγουν με +3 (81-79), όμως το σουτ του Χρόβατ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (81-81).

Το ματς ήταν ντέρμπι έως το τέλος (86-85). Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά γρήγορος (88-87), όμως το Περιστέρι ήταν αυτό που επιβίωσε επικρατώντας της Ντιζόν με 92-88.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-40, 64-59, 81-81κ.α., 92-88.

Περισσότερα σε Basketball Champions League

Basket League: Αυλαία της 4ης αγωνιστικής με Ολυμπιακό & Προμηθέα

Η 4η αγωνιστική του Top-6 ξεκινά με τον αγώνα Ολυμπιακός – Προμηθέας. Ο Ολυμπιακός κ…