Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – Ιωνικός 102-70

Παναθηναϊκός – Ιωνικός 102-70

Panathinaikos Ionikos

Εύκολα ο Παναθηναϊκός πριν τη «διαβολοβδομάδα».

Ευκολη επικράτηση είχαν οι «πράσινοι» στο «Νίκος Γκάλης» με 102-70 επί του Ιωνικού, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basketleague.

Από νωρίς ο Παναθηναϊκός μπήκε σε θέση οδηγού στο ματς, παίρνοντας προβάδισμα με +18 (28-10) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας μεγάλη ευστοχία από κάθε πλευρά του παρκέ.

Το +18 είχε ήδη κρίνει το αποτέλεσμα στο «Νίκος Γκάλης», ωστόσο οι «πράσινοι» συνέχισαν να ανεβάζουν στροφές με Μπέικον πρωταγωνιστή, σε αντίθεση με τον Ιωνικό που αδυνατούσε να βρει λύσεις. Το +25 (55-30) του πρώτου ημιχρόνου έγινε (61-30) με την εκκίνηση του τρίτου δεκάλεπτου, δίνοντας ευκαιρίες σε νέα παιδιά ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς.

Στο 25′ ο Καλαιτζάκης μεγάλωσε τη διαφορά ακόμα περισσότερο (69-37), και συνεχίστηκε με τον Σαμοντούροβ να πιάνει δουλειά στο ματς, σημειώνοντας το 72-39. Οι τίτλοι τέλους είχαν μπει ήδη, και το μόνο που έλειπε ήταν το τελικό σκορ για να μάθουμε το αποτέλεσμα. Οι «πράσινοι» έφτασαν την 100αρα, διαμορφώνοντας το 102-70.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 55-30, 85-45, 102-70.