Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 58-92

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 58-92

Olympiakos Fenerbache

Μια ακόμη «βαριά» ήττα για τον Ολυμπιακό.

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε εύκολα του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ (58-92) με τις «ερυθρόλευκες» να γνωρίζουν τη δέκατη ήττα σε ισάριθμους αγώνες της EuroLeague γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πιο δυναμικά τον αγώνα με τη διαφορά στο 3“ να φτάνει το +5 (10-5). Σταδιακά η Φενέρμπαχτσε άρχισε να ανεβάζει ρυθμό, και με σερί 9-0 πήρε προβάδισμα με +4 (10-14). Όσο κυλούσε το χρονόμετρο ο ρυθμός βόλευε τις φιλοξενούμενες, που στο 8“ έφτασαν την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά στο ματς (13-23). Το buzzer-beater της Σταμάτη στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (15-25), ήταν η «ανάσα» για την ομάδα της να βρει στόχο μετά από αρκετά λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αστοχία και τα λάθη του Ολυμπιακού, ήταν το πάτημα για τη «Φενέρ» να πάρει κεφάλι με +19 (15-34) στο 12“. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το ημίχρονο, με τις «ερυθρόλευκες» να στερούνται τα χαμηλά ποσοστά στα σουτ, και την τουρκική ομάδα να φεύγει για τα αποδυτήρια με +26 (25-51).

Στην επανάληψη η ομάδα του Θάνου Νίκλα έψαξε να βρει αντίδραση, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές, ωστόσο το +36 (31-67) στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Φενέρμπαχτσε να πάρει το «διπλό» με 58-92.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-51, 40-69, 58-92.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης
Περισσότερα σε Γυναίκες

Κυκλοφορούν τα εισιτήρια του Προολυμπιακού

Τη Δευτέρα κυκλοφορούν τα εισιτήρια για το Προολυμπιακό τουρνουά Στη διάθεση του κόσμου θα…