Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Ατομερόμου 87-68

Ολυμπιακός – Ατομερόμου 87-68

Olympiakos Atomeromu

«Έσπασε» το αρνητικό σερί ο Ολυμπιακός.

Το αρνητικό σερί των δέκα ηττών κατάφερε να “σπάσει” ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, καθώς επικράτησε της Ατομερόμου με 87-68 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Eurolegaue Women, σημειώνοντας την πρώτη του νίκη για φέτος στα ευρωπαϊκά παρκέ.

Με μοναδικό στόχο τη νίκη οι «ερυθρόλευκες» του Θάνου Νίκλα ξεκίνησαν τον αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα στο 8′ με +9 (17-8), έχοντας κορυφαία την Γκούσταφσον. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η απόδοση για τις γηπεδούχες συνέχισε να είναι υψηλή, τρέχοντας ένα γρήγορο σερί 5-0, και τη διαφορά να αυξάνεται σε διψήφιο αριθμό (26-16).

Το +13 διαμορφώθηκε από την Γκούσταφσον (31-18), με τον Ολυμπιακό να δείχνει ολοταχώς ότι πάει να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί διαδοχικών ηττών. Έως το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με (42-31) υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Με τον ίδιο στόχο μπήκε και στην επανάληψη ο Ολυμπιακός, διατηρώντας τη διψήφια διαφορά «εύκολα», και στο 23′ να αγγίζει το +13 (48-35) με εύστοχο καλάθι της Νικολοπούλου. Οι φιλοξενούμενες παρά τις προσπάθειες τους να πλησιάσουν στο σκορ (50-39) βρήκαν αντίσταση καθώς οι «ερυθρόλευκες» δεν τους το επέστρεψαν, και πήραν κεφάλι με +22 (67-45) 2′ λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τρίποντο της Αγιούσο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο -αν και είχαν μπει οι τίτλοι τέλους- η ομάδα του Θάνου Νίκλα παρέμεινε ανταγωνιστική, κρατώντας τη μέγιστη διαφορά υπέρ της, και παρότι η Ατομερόμου απάντησε με σερί 7-0 (75-61) στο 36′, ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο στα τελευταία δυο λεπτά, και έτσι πήρε τη νίκη με (87-68).

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-31, 67-50, 87-68.