Κεντρική Basket League Ολυμπιακός – Απόλλων Πατρών 97-60

Ολυμπιακός – Απόλλων Πατρών 97-60

Olympiakos Apollon

«Λύγισε» τον Απόλλωνα ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός έβαλε σχετικά νωρίς τις βάσεις της εύκολης επικράτησης στο ΣΕΦ, κερδίζοντας τον Απόλλωνα Πατρών με 97-60 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basketleague, φτάνοντας το διαδοχικό του σερί στο 12-0.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τα πρώτα λεπτά στο ΣΕΦ να παίρνει προβάδισμα με +10 (14-4). Η ομάδα του Νίκου Βετούλα στη συνέχεια ήταν ανταγωνιστική και δεν είχε λόγο να κάνει συντήρηση δυνάμεων, ρίχνοντας τη διαφορά στο 3ο λεπτό στον πόντο (14-13), με σερί 9-0. Έως το τέλος του δεκάλεπτου Ολυμπιακός και Απόλλων βρισκόντουσαν κοντά, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με +2 (17-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί πήραν και το πρώτο τους προβάδισμα με +1 στο 12“ (19-20) δείχνοντας σημάδια «ψυχής». Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Πάπας (πετυχαίνοντας 3 διαδοχικά τρίποντα) πήραν τα ηνία του σκορ υπέρ τους, και με επιμέρους σκορ 24-5, ανέβασαν τη διαφορά στο +18 (43-25). Οι δυο ομάδας οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό στο +13 (43-30).

Το δεύτερο μέρος ήταν η αρχή για τους «ερυθρόλευκους» να βάλουν τους τίτλους τέλους με Βεζένκοφ «οδηγό». Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +22 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (52-30), και συνέχισαν να κυριαρχούν μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου φτάνοντας το σκορ στο +26 (70-44).

Στην τελευταία περίοδο αν και είχε κριθεί το αποτέλεσμα, οι Πειραιώτες συνέχισαν να αποδίδουν, και το μόνο που έλειπε ήταν η διαφορά για να μάθουμε το τελικό σκορ. Τελικά το 97-60 ήταν το αποτέλεσμα, και ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο για ακόμη ένα παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-30, 70-44, 97-60.