Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Βίρτους 75-83 (vid)

Μπαρτσελόνα – Βίρτους 75-83 (vid)

Λούντμπεργκ Λαπροβίτολα Μπαρτσελόνα

Ποδαρικό με νίκη για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο.

Τεράστια εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Βίρτους επί της Μπαρτσελόνα με 75-83, και ξεκίνησε τις υποχρεώσεις για το 2023 με το δεξί.

Με μεγαλύτερη προσήλωση μπήκε στο ματς η Βίρτους του Σέρτζιο Σκαριόλο, που προηγήθηκε στο 3“ με +9 (10-19), έναντι των Καταλανών που παίζανε χωρίς ρυθμό από την αρχή του αγώνα. Η αστοχία των γηπεδούχων από κάθε σημείο του παρκέ, ήταν το σύνθημα για τους Ιταλούς να πάρουν «αέρα» με +11 (15-26). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα με υπομονή στην επίθεση βρήκε χώρους, και με τρίποντο του Σανλί στο 15“ μείωσε τη διαφορά στο -5 (25-30). Όσο τα λεπτά περνούσαν ο ρυθμός του αγώνα βόλευε τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους, που στο 16” έφτασαν στο -1 (29-30). Έως το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, και έτσι το πρώτο μέρος έκλεισε στο 46-47 υπέρ των Ιταλών.

Η εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν απολύτως ισορροπημένη, με το σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο χωρίς κάποια ομάδα να καταφέρει να ξεφύγει παίρνοντας ελαφρύ προβάδισμα (57-60).

Με 4-0 σερί στην αρχή της τελευταίας περιόδου η Βίρτους πήρε κεφάλι στο ματς με +7 (57-64), εκμεταλλευόμενη τις κακές επιθέσεις των γηπεδούχων, χάρη στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία τους. Το τρίποντο του Τεόντοσιτς στα 4:51 έδωσε στην ομάδα του μεγαλύτερο πλεονέκτημα με +8 (63-71), ωστόσο η Μπαρτσελόνα βρήκε λύσεις και με καλάθι του Νίκολα Μίροτιτς, η διαφορά έπεσε στους τρεις (70-73). Στο 38“ ο Τεόντοσιτς απάντησε με ένα ακόμη σουτ τριών πόντων από τα 7,25 (70-76), και από εκείνο το σημείο η Βίρτους έκανε τα πάντα σωστά, με την ψαλίδα του σκορ να εκτοξεύεται στο +12 (70-82). Το τελικό σκορ έγραψε ο Λούντμπεργκ πετυχαίνοντας 1/2 βολές, και η ομάδα του πήρε τη νίκη μέσα στην Ισπανία (75-83).

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-42, 57-60, 75-83