Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Βίρτους 91-84 (vid)

Μπάγερν – Βίρτους 91-84 (vid)

Bayern Virtous

Με Ουίνστον και Ρούμπιτ η Μπάγερν «καθάρισε» τον αγώνα.

Η Μπάγερν επικράτησε της Βίρτους με 91-84 στο «Audi Dome» του Μονάχου, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι «Βαυαροί» με τη νίκη αυτή, πέτυχαν την 4η διαδοχική νίκη στην έδρα τους, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο (9-12).

Με σερί 4-0 ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, που συνεχίστηκε παίρνοντας προβάδισμα με +7 (9-2) στο 3′. Μέχρι το 7′ η Μπάγερν είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι, ανοίγοντας τη διαφορά στο +9 (19-10), ωστόσο η Βίρτους μείωσε στο -5 2′ λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, και έκλεισε την πρώτη περίοδο με τη μικρότερη διαφορά (22-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία υπέρ τους, φτάνοντας την ψαλίδα του σκορ για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (31-21), αναγκάζοντας τον Σέρτζιο Σκαριόλο σε εσπευσμένο ταιμ-άουτ.

Σταδιακά η εικόνα της Βίρτους στο ματς βελτιωνόταν, κατεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στο -4 (33-28) 5′ λεπτά πριν το ημίχρονο. (Όμως) παρά τη μείωση, οι Γερμανοί απάντησαν άμεσα στο (39-30), φεύγωντας για τα αποδυτήρια με το σκορ στο +5 (43-38).

Στην αρχή του τρίτου δεκάλεπτου η Μπάγερν είχε τον πρώτο λόγο στο ματς, εκμεταλεύόμενη την αστοχία των αντιπάλων γύρω από την περιφέρεια, παίρνοντας προβάδισμα με +8 (48-40) στο 34′. Το έμμεσο τρίποντο του Κορντινιέρ, και το 5-0 σερί της Βίρτους στο 35′ κατέβασε τη διαφορά στο -3 (48-45), αυξάνοντας τον ρυθμό τους στον αγώνα διαρκώς.

Παρόλα αυτά η γηπεδούχος ομάδα δεν άφησε τους Ιταλούς να πλησιάσουν, και προηγήθηκε ξανά με +8 (57-49). Από εκείνο το σημείο, ο ρυθμός του αγώνα βόλευε ξεκάθαρα την Μπάγερν, καθώς πήρε και πάλι μαξιλαράκι ασφαλείας υπέρ της με τρίποντο του Χάντερ στο 39′ (64-53).

Το +13 (73-60) των «βαβαυρών» στην αρχή της τελευταίας περιόδου, ήταν το κλειδί για να φτάσουν στη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (91-84).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 66-55, 91-84.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Elite League: Πράξη δεύτερη σε play off και play out

Χωρισμένη στα δύο η αγωνιστική δραστηριότητα της Elite League. Με τρεις αγώνες σήμερα Σάββ…