Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Αρμάνι 101-88 (vid)

Μονακό – Αρμάνι 101-88 (vid)

20230126 231544

Επιθετική ραψωδία από τη Μονακό.

Ακόμη μια νίκη πανηγύρισε η Μονακό στη φετινή Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς είχε τον έλεγχο κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και τελικά πήρε τη νίκη με 101-88. Οι Ιταλοί αντεξαν τρία δεκάλεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο λύγισαν και υπέστησαν ακόμη μία ήττα.

Η Μονακό έδειξε τα δόντια της από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Οι Μονεγάσκοι ήταν “καυτοί” και κατάφεραν να σημειώσουν 29 πόντους και έχτισαν διαφορά εννιά πόντων (29-22). Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων παρέμεινε υψηλή και στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να σημειωθούν 56 πόντοι (57-50).

Η Αρμάνι δεν τα παράτησε και συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ. Η Μονακό είχε τα ηνία του σκορ, αλλά δεν μπόρεσε να χτίσει μεγαλύτερη διαφορά και να καθαρίσει το ματς (80-74). Οι Ιταλοί στην τελευταία περίοδο έμειναν από δυνάμεις. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές και πήραν τελικά τη νίκη με 101-88.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 57-50, 80-74, 101-88

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…