Κεντρική Basket League Κολοσσός – Λαύριο 90-87

Κολοσσός – Λαύριο 90-87

lavrio e1673197855776

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Κολοσσό.

Ανατροπή στην ανατροπή, όμως ο Κολοσσός πήρε τη νίκη από το Λαύριο με 90-87, στο πλαίσιο της 11ης στροφής της Basket League.

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός της αναμέτρησης, με τον Κολοσσό να έχει 8/8 σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο 5ο (17-12). Οι Ροδίτες διατηρούσαν από νωρίς το προβάδισμα τους (24-15) και το Λαύριο έψαχνε λύσεις στο παρκέ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 28-20.

Μέσα σε 3΄ στο δεύτερο δεκάλεπτο, άλλαξε όλη η εικόνα του αγώνα (44-47). Από το 14′ έως το 17′ το Λαύριο είχε 8/9 σουτ εντός παιδιάς (με τέσσερα τρίποντα) και γύρισε από το -13, κλείνοντας μάλιστα το Α΄ μέρος της αναμέτρησης με προβάδισμα (48-49).

Ασταμάτητος ο Κόουλ στο πρώτο μέρος, έχει 20 πόντους δίχως να χάσει σουτ. Ο γκαρντ του Λαυρίου έχει 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 5/5 βολές.

Το Λαύριο είχε αντιδράσει για τα καλά από το 14′ κι έπειτα, ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με διψήφια διαφορά, μεταφέροντας μεγάλη πίεση στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (51-61). Η 3η περίοδος έκλεισε με +7 (64-71).

Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει, ο Δημήτρης Κατσίβελης μαζί με τον Μάικλ Ντίξον πήραν τον Κολοσσό από το χέρι και τον οδήγησαν προς τη νίκη. Οι Ροδίτες ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν το πάνω χέρι με +4 (88-84) στο 9΄ πριν τη λήξη (88-84). Το χαμένο τρίποντο του Σέιβιον Φλαγκ ήταν αυτό που χάρισε την 3η συνεχόμενη νίκη στον Κολοσσό (90-87).

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 48-49, 64-71, 90-87