Κεντρική Basket League Ιωνικός – Προμηθέας 66-74

Ιωνικός – Προμηθέας 66-74

Ιωνικός, Προμηθέας, Προγνωστικά

Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο Προμηθέας.

Ο Προμηθέας έφυγε νικητής από το κλειστό της Νίκαιας με σκορ 66-74 επί του Ιωνικού, παρά το «black out» στην τέταρτη περίοδο.

Με ένα σερί 6-0 (3/3 δίποντα) η ομάδα του Γιάννη Χριστοπούλου ξεκίνησε τον αγώνα με γρήγορους ρυθμούς, έναντι του Ιωνικού που μπήκε στο παιχνίδι με αρκετά λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης. Η απάντηση όμως ήρθε άμεσα, και με σερί 5-0 στο 4′, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο (5-6).

Σταδιακά ο Προμηθέας έβρισκε κενούς διαδρόμους και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (10-20) στο 8′ έπειτα από σουτ τριών πόντων του Κουλμπόκα. Ωστόσο το ίδιο έργο συνεχίστηκε, με την ομάδα της Νίκαιας να αντιδρά και να κατεβάζει τη διαφορά ξανά στον πόντο (19-20), με το σκορ της πρώτης περιόδου να κλείνει στο (22-23).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου με επιμέρους σκορ 9-3, οι Πατρινοί πήραν προβάδισμα με +7 (25-32), έχοντας Κάουαν στο «τιμόνι» (12 πόντους). Στη συνέχεια ο Ιωνικός πλησίασε στο 16” με 28-32, μέχρι που ο Προμηθέας έδειξε την ποιότητα του και πήρε τα ηνία του σκορ (33-45), οδηγώντας στην ανάπαυλα με μαξιλαράκι ασφαλείας δέκα πόντων (35-45).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άνοιγαν κι άλλο τη διαφορά, με τον Κουλμπόκα να «εκτελεί» τον Ιωνικό με 2/2 τρίποντα, και να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού (41-52). Το σκορ στο 25′ εκτοξεύτηκε στο +16 υπέρ του Προμηθέα (41-57), με τους γηπεδούχους να δείχνουν σημάδια «κούρασης».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνικός βρήκε αντίδραση, και με σερί 10-0 σερί στο παιχνίδι, κατέβασε τη διαφορά στο -6 (58-64), με τους Πατρινούς να μένουν χωρίς πόντο για σχεδόν 5 λεπτά. Παρότι όμως πλησίασαν κοντά στο σκορ, η ομάδα του Γιάννη Χριστοπούλου άντεξε στην «ασφυκτική» πίεση του Ιωνικού, και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 66-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-45, 48-64, 66-74.