Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Γαλατάσαραϊ – ΑΕΚ 71-81

Γαλατάσαραϊ – ΑΕΚ 71-81

Galatasaray AEK

Αποστολή εξετελέσθη για την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ κατέφερε να αποδράσει με το «διπλό» από την Τουρκία, επικρατώντας της Γαλατάσαραϊ με 71-81 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των «16» της φάσης των ομίλων.

Με υψηλό ρυθμό ξεκίνησε τον αγώνα η Γαλατασαράι, παίρνοντας ελαφρύ προβάδισμα με +3 (7-4) στο 4′. Η ΑΕΚ ισορρόπησε το σκορ με τρίποντο του Φρέιζερ (7-7), και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 8 με Μάιλς (15-16), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με -1 (19-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την «Ένωση» ωστόσο να περνάει και πάλι μπροστά με λύσεις των Γιάνκοβιτς και Στρέλνιεκς (24-26). Ο Λετονός συνέχισε να ευστοχεί, και η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με +5 στο 17′ (28-33). Μέχρι το ημίχρονο η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με +1 (36-35).

Στην επανάληψη το ίδιο έργο συνεχίστηκε, με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, και να «εκτελούν» η μια την άλλη. Η ΑΕΚ από το 25′ και μετά πατούσε καλύτερα στο ματς, παίρνοντας τα ηνία του σκορ με +6 (52-58).
Η Τουρκική ομάδα βρήκε στόχο στο 28′ με σουτ τριών πόντων (55-58), όμως ο Στρέλνιεκς απάντησε αντίστοιχα με τρίποντο από τα 7,25, και έδωσε και πάλι το +6 στη «Βασίλισσα», κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά υπέρ της (57-61).

Τελική ευθεία… η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο στο ματς, διατηρώντας την ψαλίδα του σκορ υπέρ της, με Φλιώνη και Στρέλνιεκς να κρατούν την ομάδα τους μπροστά (68-62). Παρόλα αυτά η Γαλατασαράι δεν τα παράτησε και μείωσε με Ράσελ στο –2 (68-66 36′). Από εκεί και πέρα, η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο του ματς, με τον Ουίλιαμς να ευστοχεί σε καλάθι τριών πόντων και να βάζει την «Ένωση» στο +5 (73-68), παρόλο που οι γηπεδούχοι έφτασαν το -4 (75-71) στο 39′. Στο τέλος ο Στρέλνιεκς ήταν ψύχραιμος, πετυχαίνοντας 2/2 βολές (71-77), και η ΑΕΚ πήρε την πρώτη της νίκη στο BCL με σκορ (71-81).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-35, 57-61, 71-81.