Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μονακό 92-68 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Μονακό 92-68 (vid)

ezgif 3 736231a0f2 214511 1

Συντριβή της Μονακό από τον Ερυθρό Αστέρα.

Σε ένα ματς το οποίο ξεκίνησε με τον Σάσα Ομπράντοβιτς να σκύβει και να φιλά το σήμα του Ερυθρού στο κέντρο του γηπέδου, οι γηπεδούχι συνέτριψαν τη Μονακό με 92-68, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, μην αφήνοντας η μία την άλλη να πάρει κάποιο σημαντικό προβάδισμα. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Ερυθρός Αστέρας πατούσε καλύτερα στο παρκέ και με ένα σερί 11-0 έκανε το 23-11, με την περίοδο να τελειώνει στο 23-15.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν τα πράγματα, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντάς την ακόμη και στο +18 (47-29), διαφορά με την οποία μάλιστα έληξε και το πρώτο ημίχρονο (54-36), με τον Μάικ Τζέιμς να έχει πετύχει 16 πόντους μέχρι εκείνη τη στιγμή, ενώ ο Νέντοβιτς, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» είχε 11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό μπήκε δυνατά και προσπάθησε να μειώσει, κάνοντας το 61-50, ωστόσο οι Σέρβοι πάτησαν ξανά το πόδι στο γκάζι και η διαφορά έφτασε στα μεγαλύτερά της επίπεδα, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 72-50.

Έτσι, με τη διαφορά στους 22 πόντους, η τελευταία περίοδος φάνηκε πως είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να παίρνει τη νίκη με σκορ 92-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 54-36, 72-50, 92-68