Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Μπάγερν 81-89 (vid)

Εφές – Μπάγερν 81-89 (vid)

Εφές

Ανατροπή και νίκη για την Μπάγερν στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Εφές.

Η Εφές υποδέχθηκε την Μπάγερν στο «Σινάν Ερντέμ» για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Η Μπάγερν αν και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 16 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να κάνει μία πολύ μεγάλη ανατροπή και να περάσει νικηφόρα από την Κωνσταντινούπολη με 89-81.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχαν πετύχει οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Πλάις στο 09:28. Η Μπάγερν είχε απαντήσει με τρίποντο του Ρούμπιτ στο 08:26, ενώ στο 08:04 είχε πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με δίποντο του ίδιου παίκτη. Η διαφορά δεν ξέφευγε, με τους Βαυαρούς να ήταν στο +4 (7-11) στο 06:11.

Η Εφές δεν είχε αφήσει την Μπάγερν να χαρεί τη διαφορά και με ένα σερί 8-0, προηγούταν με 15-11 στο 04:08. Στο 02:52, οι Τούρκοι κρατούσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15), όμως με ένα σερί 9-0, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει προβάδισμα με 19-24 στα 00:39. Η Εφές είχε βάλει το τελευταίο καλάθι του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ζούμπιτς να κάνει το 21-24.

Στη δεύτερη περίοδο, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει η Μπάγερν, με τον Βάλντεν να ευστοχεί σε δίποντο στο 09:34. Η Εφές είχε βρει απάντηση με ένα σερί 8-0, κάτι που της είχε δώσει το προβάδισμα με 29-26 στο 06:36. Έκτοτε οι δύο ομάδες είχαν μία απόδοση… καθρέφτη, μιας και απάνταγε η μία στα καλάθια της άλλης συνεχώς.

Η διαφορά δεν ξέφευγε πάνω από δύο πόντους σχεδόν μέχρι τα τέλη του ημιχρόνου, με την Εφές να κάνει ένα σερί 5-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα και να διαμορφώνει το 40-36 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι του είχε πετύχει η Εφές με τρίποντο στο 09:25. Η Μπάγερν απάντησε με δίποντο και μέχρι το 06:26, η διαφορά ήταν στους πέντε, με τους Τούρκους να ήταν μπροστά στο σκορ με 46-41. Βέβαια, εκείνη τη στιγμή οι γηπεδούχοι άρχισαν ένα τρομερό σερί.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, με ένα σερί 11-0, στο 04:40, ήταν μπροστά για 16 πόντους (57-41)! Οι Βαυαροί, το είχαν παλέψει όμως και κάνανε ότι καλύτερο μπορούσαν να μειώσουν τη διαφορά. Με ένα επιμέρους σκορ 16-4, είχαν καταφέρει να ολοκληρώσουν την περίοδο με μόλις 6 πόντους πίσω (64-59).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Χάρις για την Μπάγερν στο 09:44, κάνοντας το 64-61. Η Εφές είχε βρει απάντηση με ένα δίποντο του Μίτσιτς και ένα του Μπράιαντ, με τη διαφορά να φτάνει τους 7 πόντους. Η γερμανική ομάδα όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έδειξε ότι είχε πάει στην Κωνσταντινούπολη για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Με ένα επιμέρους σκορ 16-6, είχε πάρει προβάδισμα τριών πόντων στο 04:21 κάνοντας το 74-77. Η Εφές είχε ισοφαρίσει με τρίποντο του Λάρκιν, όπως άρχισε ένα νέο σερί. Με επιμέρους σκορ 12-2, η Μπάγερν είχε προηγηθεί με 89-79 στα 00:34. Το καλύτερο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν με τον Πλάις σε 81-89 και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-36, 64-59, 81-89.