Κεντρική Διεθνή Eurocup Χάμπουργκ Τάουερς – Προμηθέας 103-105

Χάμπουργκ Τάουερς – Προμηθέας 103-105

kulboka

Πήρε το «θρίλερ» ο Προμηθέας.

Η άμυνα που έπαιξε ο Προμηθέας στα τελευταία δεύτερα, ήταν αυτή που χάρισε την εκτός έδρας νίκη στην ομάδα της Πάτρας επί του Αμβούργου με 103-105. Η ομάδα της Πάτρας με το εύστοχο σουτ του Ντάστιν Χογκ πήρε το μεγάλο διπλό φορτσάροντας για την 1η τετράδα του ομίλου.

Δυναμικά μπήκαν στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες (11-7). Το δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (17-16). Η φιλοξενούμενη ομάδα στο 7′ κατάφερε να ξεφύγει και έπειτα να κλείσει την 1η περίοδο με (26-24).

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και η 2η περίοδος (38-44). Ο Προμηθέας στο 6΄ πήρε το παιχνίδι στα χέρια του (40-48) και έφυγε για τα αποδυτήρια με +6 (48-54).

Το Αμβούργο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (78- 83) και έπειτα να πάρει το προβάδισμα με (85-83 στο 32′).  Τα πάνω- κάτω ήρθαν στα μέσα της τελευταίας περιόδου (91-97), καθώς τα τελευταία λεπτά κυλούσαν πόντο-πόντο (103-104). Ο Ντάστιν Χογκ με το εύστοχο σουτ στο 22.8′ ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στους Πατρινούς (103-105).

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-54,78-83,103-105.