Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι – Ζαλγκίρις 61-66 (vid)

Αρμάνι – Ζαλγκίρις 61-66 (vid)

hayes zalgiris armani

Δεν σηκώνει κεφάλι η Αρμάνι.

Ακόμη μία ήττα υπέστη η απογοητευτική Αρμάνι. Οι Ιταλοί εκτός από την τέταρτη περίοδο δεν έδειξαν ανταγωνιστικοί και ηττήθηκαν εύκολα από τη Ζαλγκίρις με 66-61. Οι Λιθουανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς, άντεξαν στην πίεση των Ιταλών στο φινάλε και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ζαλγκίρις ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο ειδικά στην άμυνα. Οι Λιθουανοί στα πρώτα λεπτά δέχθηκαν μόλις 6 πόντους και έχτισαν διψήφια διαφορά (6-16). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε, με την Αρμάνι να έχει εμφανές επιθετικό πρόβλημα (27-37).

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν απογοητευτική σε ακόμη ένα παιχνίδι. Η Ζαλγκίρις έκανε ότι ήθελε στην αναμέτρηση και έκανε πάρτι κόντρα στους Ιταλούς (40-59). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι. H Αρμάνι έβγαλε αντίδραση και με σερί 10-0 κατάφερε να μπει ξανά στη διεκδίκηση του ματς (50-59).

Η ανατροπή, όμως, δεν ολοκληρώθηκε. Η Ζαλγκίρις άντεξε και τελικά πήρε τη νίκη με 66-61.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 27-37, 40-59, 61-66

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77 (vid)

Λερναία Ύδρα ο Ολυμπιακός έκανε το «μπρέικ» στη Βαρκελώνη. Απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα,…