Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια 89-83 (vid)

Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια 89-83 (vid)

melli armani baskonia

Νέα ήττα για την Μπασκόνια, που υποχωρεί στη βαθμολογία

Η Αρμάνι Μιλάνο έριξε στο καναβάτσο την Μπασκόνια, καθώς επικράτησε στην Ιταλία με 89-83. Η ομάδα του Μεσίνα ύστερα από ένα κλειστό παιχνίδι κατάφερε να πάρει τη νίκη και να υποχρεώσει τους Βάσκους σε ακόμη μία ήττα. Οι φιλοξενούμενοι έχουν αρχίσει να υποχωρούν από την κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ δίχως να μπορεί καμία να χτίσει διαφορά (19-18). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Η Αρμάνι έδειχνε να πατάει καλύτερα στο φινάλε του ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (40-34).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Η Μπασκόνια έσφιξε την άμυνα της, βρήκε λύσεις επιθετικά και κατάφερε να επιστρέψει και να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (62-60). Η Αρμάνι φύλαγε το καλύτερο για τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο και κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη (89-83).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-34 62-60, 89-83

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…