Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Ρεάλ 81-72 (vid)

Ζαλγκίρις – Ρεάλ 81-72 (vid)

Ουλανόβας Ζαλγκίρις Ρεάλ

Ανέβηκε στο 7-7 η Ζαλγκίρις.

Η Ζαλγκίρις σημειώνοντας εξαιρετική εμφάνιση κατάφερε να επικράτησει της Ρεάλ στο Κάουνας με 81-72. Οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ από τα πρώτα λεπτά (7-8), με τη Ρεάλ να παίρνει στο 9΄ το παιχνίδι στα χέρια της και να κλείνει την 1η περίοδο με +3 (18-21).

Οι Λιθουανοί απάντησαν στο 2ο ημίχρονο (37-32). Η Ρεάλ επέστρεψε στο 9΄ μειώνοντας τη διαφορά στους +5 (37-32). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με +2 (37-35). Στην επανάληψη το παιχνίδι κυλούσε πόντο – πόντο (45-41), με την 3η περίοδο να λήγει με 56-55.

H Ζαλγκίρις σημειώνοντας ένα επιμέρους 8-0, μετέτρεψε το 66-66 στο 74-66, φτάνοντας στη νίκη με 81-72.

Τα δεκάλεπτα:18-21, 37-35, 56-55, 81-72.

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…