Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Αρμάνι 67-71 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Αρμάνι 67-71 (vid)

brandon davies armani erythros

«Έσπασε» το αρνητικό ρεκόρ των 9 ηττών.

Το καλό της κοστούμι «φόρεσε» η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ύστερα από 9 συνεχόμενες ήττες. Οι Ιταλοί πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στη Σερβία επικράτησαν του Ερυθρού Αστέρα με 71-67. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Ιβάνοβιτς ύστερα από 6 σερί νίκες. Σπουδαίo ματς από τον Μπίλι Μπάρον (19 πόντοι), ο οποίος πέτυχε και ένα καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο και με κρεσέντο έξω από τα 6,75μ. (4/6 τρίποντα) πήρε τα ηνία στο σκορ (14-20). Οι Ιταλοί συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί και κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (16-26). Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα παρέμεινε ίδια. Ο Ερυθρός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά να είναι σε υψηλά επίπεδα (29-43).

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν παράτησε το παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε την αντεπίθεση του. Οι Σέρβοι με πρωταγωνιστή τον Πετρούσεφ (16 πόντοι) κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (49-57). Η Αρμάνι Μιλάνο είχε αυτοκτονικές τάσεις στην τελευταία περίοδο, έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους (64-66).

Ο Μπίλι Μπάρον, όμως, βγήκε μπροστά. Ο παίκτης της Αρμάνι με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους Ιταλούς 1′ πριν το φινάλε (64-69). Ο Νέντοβιτς απάντησε με εξίσου μεγάλο σουτ και μείωσε σε 69-67 25,4” πριν το τέλος. Ο Ναζ Μήτρου Λονγκ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και με 2/2 έκανε το 71-67 13,5” πριν το τέλος. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι πήραν το σπουδαίο διπλό (67-71).

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 29-43, 49-57, 67-71

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…