Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Εφές 60-86 (vid)

Ζαλγκίρις – Εφές 60-86 (vid)

Ζαλγκίρις Εφές

Συνέχισε το σερί της η Εφές.

Με άνεση επικράτησε η Αναντολού Εφές στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, με αντίπαλο τη Ζάλγκιρις με 60-86.

Δυναμικά μπήκε η Εφές στο ματς, αφού στα πρώτα 4΄ είχε κάνει το 8-17. Ο Βασίλιε Μίτσιτς βρισκόταν σε συγκλονιστική κατάσταση. Ο Σέρβος γκαρντ είχε σκοράρει 9 πόντους χωρίς να χάσει σουτ, ενώ είχε μοιράσει και 3 ασίστ, έχοντας συνεισφέρει στους 17 πόντους από τους 19 της ομάδας του. Η 1ηπερίοδος έληξε με +6 (19-25).

Με άλλη ενέργεια μπήκε η Ζαλγκίρις στη 2η περίοδο, μειώνοντας τη διαφορά στους +4 (29-33). Οι Λιθουανοί ανέβασαν πολύ την πίεση και την ένταση έπειτα από το πρώτο 5ο του ματς. Η εικόνα της 2ης περιόδου ήταν εντελώς διαφορετική σε σχέση με την πρώτη, καθώς οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο (31-33).

Ο Ντοβίντας Γκριεντράιτις πρόλαβε το χρονόμετρο και έφερε το ματς στα ίσια, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια (33-33).

Στην επανάληψη τον έλεγχο τον είχε η πρωταθλήτρια Ευρώπης φτάνοντας τη διαφορά στους +10 (44-54). Με τα διαδοχικά σουτ των Πλάις, Μπομπουά και Μίτσιτς οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την 3η περίοδο με 48-63.

Τελική ευθεία… Το παιχνίδι είχε πλευρίσει, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αλλάξουν τίποτα στον αγώνα (55-77). Οι back-to-back πρωταθλητές Ευρώπης πήραν τη νίκη με 60-86.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 33-33, 48-63, 60-86

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…