Κεντρική Διεθνή Eurocup Προμηθέας – Λόντον Λάιονς 67-77 (vid)

Προμηθέας – Λόντον Λάιονς 67-77 (vid)

promitheas scaled e1670354931817

Ο Προμηθέας ηττήθηκε από τους Λόντον Λάιονς με 67-77 στην 7η αγωνιστική του EuroCup, με τον Γιάννη Χριστόπουλο να αποχωρεί με δύο τεχνικές ποινές στο 6΄.

Δυναμικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ (10-12). Ο Κώστας Κουφός είχε μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Ο ομογενής σέντερ των Λάιονς είχε 6 πόντους (3/3 δίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 5 αγωνιστικά λεπτά.

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου στο 7΄ πήρε το προβάδισμα με +1 (15-14). Ο Τζόρτζ Κοντίτ έκανε 3 μαζεμένα φάουλ μέσα σε 1 λεπτό και πέρασε στον πάγκο λίγο μετά την είσοδό του στο παρκέ (15-20). Η φιλοξενούμενη ομάδα έκλεισε την 1η περίοδο με +7 (18-25).

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

• Προμηθέας: 5/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ (6 αμυντικά – 3 επιθετικά), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος
  • Λόντον Λάιονς: 4/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ (8 αμυντικά – 2 επιθετικά), 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος, 2 μπλοκ.

Ο Προμηθέας με τα διαδοχικά τρίποντα από τον Αρνόλντας Κουλμπόκα  μείωσε στον πόντο (24-25). Οι Λάιονς πήραν ξανά το παιχνίδι στα χέρια τους με +6 (30-36). Όσο μείωναν οι Πατρινοί τόσο ανέβαζαν τον ρυθμό τους οι φιλοξενούμενοι (32-38). Το ημίχρονο έκλεισε με 36-40.

Με άλλη ενέργεια μπήκε ο Προμηθέας στο Β΄ μέρος της αναμέτρησης (32-36). Η 3η περίοδος κυλούσε πόντο – πόντο (51-52), με τους Πατρινούς να κλείνουν την περίοδο με +1 (55-54).

Τελική ευθεία… Στο 6΄ ο Γιάννης Χριστόπουλος δέχτηκε 2η τεχνική ποινή και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Την ίδια ώρα αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και ο Τζορτζ Κοντίτ (64-71). Οι Λάιονς είχαν φτάσει τη διαφορά στους +5, το παιχνίδι είχε πλευρίσει… Οι Λάιονς πήραν τη νίκη με +10 (67-77).

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77