Κεντρική Basket League Περιστέρι – Προμηθέας 88-68

Περιστέρι – Προμηθέας 88-68

denmon 1

Το Περιστέρι δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Προμηθέα.

Πολύ καλό ξεκίνημα για το Περιστέρι bwin, καθώς οι παίκτες μπήκαν στο ματς με ενέργεια, έβγαλαν άμυνες με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να μην μπορεί να ανταπεξέλθει και να κάνει συνεχόμενα λάθη.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο Προμηθέας κάλυψε τη διαφορά μπαίνοντας καλύτερα όχι μόνο στο επιθετικό κομμάτι αλλά και στο αμυντικό. Στο τελευταίο 5λεπτο όμως οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 9 πόντων (33-24).

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στους 6 (38-32). Οι «Περιστεριώτες» δεν έμειναν εκεί και πήγαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο τέλος του ημιχρόνου (42-32).

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα κύλησαν όπως και στη δεύτερη περίοδο. Το Περιστέρι κρατούσε το προβάδισμα στο +10, με τον Προμηθέα να μην μπορεί να μειώσει περισσότερο.

Στην τέταρτη περίοδο και 2 λεπτά πριν το τέλος η διαφορά των γηπεδούχων έφτασε και στο +16 (79-63). Η ομάδα της Πάτρας προσπάθησε να μειώσει, φτάνοντας στους 12, με αποτελέσματα το τελικό σκορ να φθάνει το +20.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-32, 58-48, 88-68