Κεντρική Basket League Περιστέρι – Ιωνικός 96-67

Περιστέρι – Ιωνικός 96-67

Περιστέρι νίκη επί Ιωνικού με 96-67.

Το Περιστέρι πέτυχε την 5η σερί νίκη του.

Το Περιστέρι ως συνήθως βρήκε από νωρίς ρυθμό στην έδρα του και ευτύχησε να προηγηθεί με 22-9 στην πρώτη περίοδο. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Κώστα Μέξα αντέδρασαν και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Ιωνικός μείωσε σε 26-17. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 2 συνεχόμενα τρίποντα, με τον Ιωνικό να μειώνει σε 26-23. Αμέσως ο Βασίλης Σπανούλης κάλεσε τάιμ-άουτ με τους παίκτες του να αντιδρούν. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι ήταν η καλύτερη ομάδα, και μετά το 28-28 στα μέσα του δεκαλέπτου αυξήσανε την απόδοση τους. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το Περιστέρι να προηγείται με 46-37.

Το Περιστέρι, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο τρίτο μπήκε με το γκάζι πατημένο. Με ένα γρήγορο 12-2 οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 19 (58-39) για πρώτη φορά στον αγώνα. Και αυτό ήταν μόνο η αρχή. Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται ακόμη και με 26 (67-41, 72-46, 76-50). Ενδεικτικό είναι ότι το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 30-13 υπέρ του Περιστερίου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βασίλης Σπανούλης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς αθλητές της ομάδας του με τους Φύτρο, Ζούγρη και Σταυρακόπουλο να παίρνουν αρκετά λεπτά στο παρκέ. Αξίζει να σημειωθεί πως και οι 3 σκόραραν, ενώ συνολικά και οι 12 παίκτες του Βασίλη Σπανούλη προσέφεραν στο σκοράρισμα. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με το Περιστέρι να επκρατεί στο τέλος με σκορ 96-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-37, 76-50, 96-67.