Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παρτιζάν – Ερυθρός Αστέρας 73-76 (vid)

Παρτιζάν – Ερυθρός Αστέρας 73-76 (vid)

Νέντοβιτς, Παρτιζάν - Ερυθρός Αστέρας

Με buzzer του Νέντοβιτς πήρε τη νίκη ο Ερυθρός Αστέρας.

Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να ευστοχεί το τελευταίο τρίποντο, δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Παρτίζαν (73-76) στο πρώτο ντέρμπι του Βελιγραδίου, επί κοινής παρουσίας στην Ευρωλίγκα. Ένα ματς, που τα είχε όλα.

Η Παρτίζαν έδειχνε πιο έτοιμη στο ξεκίνημα, με τον Ερυθρό Αστέρα να μην καλές συνεργασίες στην επίθεση. Το 10-4, έγινε 18-7, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 20-11. Κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, το σκοράρισμα έμοιαζε με παλμογράφο ανθρώπου, που έχει υψηλούς παλμούς.

Αν κι οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/7 τρίποντα, όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά με το εύστοχο τρίποντο από τον Πετρούσεβ και το κάρφωμα του Χασάν Μάρτιν στον αιφνιδιασμό, ο Ερυθρός Αστέρας βγήκε μπροστά στο σκορ (24-27) και έπειτα έφυγε για τα αποδυτήρια με +7 (33-40).

Στο δεύτερο μισό δεν ξεχώριζε κανείς, οι ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (45-44), με την 3η περίοδο να λήγει με διαφορά 2 πόντων (52-54). Νωρίτερα το σκορ ήταν 50-50, λίγο μετά πήγε στο 62-62, οι δύο ομάδες του Βελιγραδίου πήγαιναν χέρι χέρι. Ο Έξουμ ευστόχησε κι έκανε το το 69-65, ύστερα από επιθετικό του ριμπάουντ. Ο Πάντερ στο 37′ έμοιαζε να «κλειδώνει» τη νίκη (71-65), αλλά είχαν υπολογίσει δίχως τον Βιλντόζα.

Πρώτα με τρίποντο ισοφάρισε σε 73-73 και στην τελευταία επίθεση έδωσε ασίστ στον Νέντοβιτς, ο οποίος από τη γωνία έδωσε τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα. Τα δύο δευτερόλεπτα που έμειναν στην Παρτιζάν δεν ήταν αρκετά κι ο Ιβάνοβιτς νίκησε τον Ομπράντοβιτς.

Τα δεκάλεπτά: 20-11, 33-40, 52-54, 73-76

National League 1: Αλλαγή ημέρας για το Πρωτέας Βούλας – Τα Φανάρια

Αλλαγή στο Πρωτέας Βούλας – Τα Φανάρια λόγω καιρικών συνθηκών. Η απαγόρευση απόπλου …