Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Δάφνη Αγ. 81-74

Ολυμπιακός – Δάφνη Αγ. 81-74

oly daf

Το «11 στα 11» στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν νικηφόρα στην Α1 και επικράτησαν με 81-74 της Δάφνης Αγ. Δημητρίου στο ΣΕΦ, για την 11η «στροφή».

Με καλάθι της Σουκ (6:04), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-7 και στη συνέχεια, με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (5:14), ανέβασε τη διαφορά στο +4 (11-7). Η Σπυριδοπούλου, με  το νέο εύστοχο καλάθι της  σημείωσε το 17-14, με την Δάφνη να προσπερνάει με 23-19. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις γηπεδούχες πίσω στο σκορ (21-23), αφού η Βαμβακά στα τελευταία δεύτερα πέτυχε καλάθι.  Στο 2:37 της 2ης περιόδου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10 (41-31), με νέο καλάθι της Σουκ, με την Βαμβακά να σκοράρει ξανά (0:26), για το 45-36. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν προβάδισμα +7 (45-38).

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με +10 (53-43), ενώ η Σπυριδοπούλου, με λέι απ (3:19), έδωσε «αέρα» 11 πόντων (57-46). Το δεκάλεπτο τελείωσε με ένα προβάδισμα ασφαλείας των +5 (60-55). Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Αγ. Δημητρίου μείωσε σε 69-66 και  έπειτα σε 75-71, αλλά ο Ολυμπιακός δεν το άφησε έτσι, έδωσε τη δική του απάντηση  διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 81-74.

Ολυμπιακός – Δάφνη Αγ. Δημητρίου 81-74
Διαιτητές: Μπούκας – Φραγκούλη – Λαζόγκα
Τα δεκάλεπτα: 21-23, 45-38, 60-55, 81-74
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 4, Σταμάτη 14 (6), Αγιούσο 7, Σπυριδούλου 7 (1), Σύρρα 6 (1), Νικολοπούλου 6, Δίελα 4, Σουκ 19, Βαμβακά 4.
ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. (Μπουμπούς): Κάραλη 5, Σπαθάρου 11 (3), Παγώνη 6 (2), Γουέλς 21 (1), Μόρις 20, Γκριτζά 3 (1), Ντιν 8.

Περισσότερα σε Γυναίκες

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …