Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Μπάγερν 78-53 (vid)

Μπασκόνια – Μπάγερν 78-53 (vid)

Μαρίνκοβιτς, Μπασκόνια - Μπάγερν

Ισοπέδωσε την Μπάγερν η Μπασκόνια. Παράσταση για έναν ρόλο.

Η Μπασκόνια εκμεταλλευόμενη τις απουσίες της Μπάγερν (Βλάντιμιρ Λούτσιτς και Όγκουστιν Ρούμπιτ), κέρδισε με 78-53, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστική της EuroLeague. Οι Βάσκοι έχτισαν με μεθοδικότητα τη νίκη τους, σ’ ένα ματς με πολύ ωραίο θέαμα, που… αναστέναξαν τα καλάθια από τα καρφώματα.

Οι Γερμανοί πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν επαφή με τους αντιπάλους τους. Το 6-4 και το 10-9 μαρτυρούν ότι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης υπήρχε κόντρα, ανάμεσα στους δύο μονομάχους. Στο 9΄ -με τον Στίβεν Ενόκ– η Μπασκόνια βγήκε μπροστά στο σκορ με (12-10), κλείνοντας την περίοδο με +7 (17-10), παίρνοντας απόσταση από την Μπάγερν.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, μετρώντας 3/15 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο, γεγονός που τους έκανε να μείνουν αρκετά πίσω στο σκορ, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια νούμερα (31-21). Η Μπασκόνια εκμεταλλεύτηκε όλες τις αμυντικές τους αδυναμίες κι έφυγε για τα αποδυτήρια με +14 (44-30). Οι βάσεις για τη νίκη είχαν ήδη μπει.

Η Μπάγερν θέλησε να αντιδράσει, μείωσε σε 46-35, όμως η Μπασκόνια έβρισκε τις λύσεις, διατηρώντας σταθερά διψήφια τη διαφορά. Το 55-42 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έγινε 59-44, κάπου εκεί οι Γερμανοί παραδόθηκαν, η ψαλίδα άνοιξε, φτάνοντας στους 20 πόντους (71-51), για να λήξει το ματς με 78-53, με τον Κοστέλο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 44-30, 55-42, 78-53.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…