Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Άλμπα 92-89 (vid)

Μονακό – Άλμπα 92-89 (vid)

monaco alba

Mε τον Έλι Οκόμπο στο «τιμόνι», η Μονακό πήρε το «θρίλερ».

Με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Έλι Οκόμπο, η Μονακό επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 92-89 στην εκπνοή του αγώνα.

Η Μονακό ισοβαθμεί πλέον με Φενέρμπαχτσε και Μπαρτσελόνα στην κορυφή της βαθμολογίας της EuroLeague, από την άλλη, η Άλμπα είναι τελευταία με μόλις 3 συνολικά νίκες και 11 σερί ήττες.

Η Μονακό ήταν κυρίαρχη από την αρχή της αναμέτρησης, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 28-25, ενώ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τη διαφορά στους +8 (52-44).

Η Άλμπα Βερολίνου αντέδρασε στην επανάληψη (72-65), λίγο πριν λήξη της τελευταίας περιόδου (87-86). Το παιχνίδι έδειχνε πως θα κρινόταν στην παράταση, ο Έλι Οκόμπο είχε άλλα πλάνω όμως, και με εκπληκτικό τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου χάρισε τη νίκη στην ομάδα του 92-89.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 52-44, 72-65, 92-89

Basket League: Ολυμπιακός – Περιστέρι για τα ημιτελικά

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται το Περιστέρι για τον 1ο ημιτελικό της Stoiximan Basket League. Ο Ο…