Κεντρική Basket League Καρδίτσα – Ολυμπιακός 75-89

Καρδίτσα – Ολυμπιακός 75-89

D208858F D0B3 4DDF 8EB6 2F9A2D81DC52 e1672152947115 jpeg

Νίκη των «ερυθρόλευκων» πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Καρδίτσας με σκορ 75-89, και συνεχίζει το αήττητο στην κορυφή της βαθμολογίας με 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το καλό ξεκίνημα της Καρδίτσας στο ματς με σερί 5-0 (5-2), και η αστοχία των «ερυθρόλευκων» στα πρώτα 6 λεπτά, ευνόησε την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου που ήταν ανταγωνιστική, με τον Ολυμπιακό όμως να ανεβάζει ρυθμό και να παίρνει προβάδισμα με +7 (13-20). Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο παρέμεινε ίδια, χωρίς να υπάρχει κάποια διαφοροποίηση στο ματς. Οι Πειραιώτες πήραν τον ρόλο του οδηγού, και με σουτ τριών πόντων από τον Λούντζη στο 15“ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με +10 (20-30). Η διαφορά πριν το ημίχρονο άγγιξε το +15 (25-40), με την Καρδίτσα να προσπαθεί να βρει λύσεις αλλά τον Ολυμπιακό να απαντά. Έτσι το πρώτο μέρος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά, έχοντας μαξιλαράκι ασφαλείας 12 πόντων 29-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Καρδίτσα έτρεξε ένα σερί 7-0, και κατέβασε τη διαφορά στο -12 (34-46). Παρά τις λύσεις που έβρισκαν οι γηπεδούχοι στο ματς, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβαζαν κι άλλο τον δείκτη του αγώνα, και πήραν προβάδισμα ασφαλείας στο 2:55 με +16 (45-61). Στο τέλος της τρίτης περιόδου, με εκπληκτική τρίπλα από τον Κώστα Παπανικολάου το σκορ ανέβηκε στο 52-69, και το μόνο που έλειπε ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι στην Καρδίτσα. Ο Ολυμπιακός στο τέλος συνέχισε να παίζει και διεύρυνε τη διαφορά στο 32” με +21 (54-75). Μέχρι το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι το μόνο που κέρδισαν ήταν να κατεβάσουν τη διαφορά στο -14 (74-88), ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στη 10η νίκη του για φέτος με σκορ (75-89).

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-42, 52-69, 75-89

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …