Κεντρική Ψαγμένα Φενέρμπαχτσε – Εφές 93-90 (vid)

Φενέρμπαχτσε – Εφές 93-90 (vid)

Δημήτρη Ιτούδη

Η Φενέρμπαχτσε επιβίωσε στην παράταση!

Η Αναντολού Εφές επέστρεψε από το +22  όταν ο Γουίλ Κλάιμπερν ισοφάρισε με την τελευταία κατοχή.

Ο Τζόναθαν Μότλεϊ, ο οποίος επέστρεψε έπειτα από τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε στη γάμπα, ήταν ένας από τους βασικούς παίκτες που επανάφεραν τη Φενερμπαχτσέ στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από πέντε σερί ήττες και στα δύο μέτωπα.

Η Φενέρμπαχτσε άντεξε την τεράστια επιστροφή της Αναντολού Εφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και το σόου του Γουίλ Κλάιμπερν, ξεπερνώντας τους αρχαίους αντιπάλους της στο Ulker Sports and Event Hall μετά την παράταση, 93-90 (24-23, 26-17, 21-14, 8-25, 14- 11).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση έχοντας ήδη προβάδισμα 11 πόντων στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (15-4). Η Αναντολού Εφές κατάφερε να αντεπιτεθεί και μάλιστα  βγήκε μπροστά στο σκορ με 25-24.  Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο ημίχρονο (50-40).

Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν και στην 3η περίοδο. Είχαν φτάσει τη διαφορά στους +22 πόντους (71-49) έπειτα από ένα σερί 12-0. Παρόλα αυτά, η Εφές κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 5-0 (54-71) και άνοιξε το τελευταίο με ώθηση 10-2 (64-73).

Η Αναντολού Εφές συνέχισε να πιέζει, ολοκληρώνοντας την κανονική διάρκεια με ένα σερί 7-1 και ισοφαρίζοντας το παιχνίδι στο 79. Ο Γουίλ Κλάιμπερν με το εύστοχο τρίποντο του έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 93-90 και ανέβηκαν στο 10-2. Πολυτιμότερος παίκτης νικητές ήταν Νταϊσόν Πιέρ με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 50-40, 71-54, 79-79 (κ.α), 93-90

Περισσότερα σε Ψαγμένα

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…