Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Βίρτους Μπολόνια 83-74 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Βίρτους Μπολόνια 83-74 (vid)

Μπολόνια

Με Ιβάνοβιτς στον πάγκο έκανε το 4/4 ο Ερυθρός Αστέρας.

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με ευκολία της Βίρτους Μπολόνια (83-74), σημειώνοντας το 4/4 με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο.

Το πάνω χέρι μέχρι και το 6’ το είχε η φιλοξενούμενη ομάδα, (6-12), αφού είχε πάρει ένα προβάδισμα +6. Η διαφορά έφτασε ως και τους +10 (13-23), και το δεκάλεπτο έληξε με 17-23.

Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν θεαματικά τη διαφορά, ακόμα και στον πόντο (33-34). Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονομαχία, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κλείνει το ημίχρονο με 42-40.

Τα στατιστικά του Α’ Μέρους:

• ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: 13/21 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 1/3 βολές, 19 ριμπάουντ (11-8), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη και τον Λούκα Βιλντόσα στους 14 πόντους.
  • ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ: 10/17 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 12/14 βολές, 16 ριμπάουντ (9-7), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 5 λάθη και τον Τζόρνταν Μίκι στους 9 πόντους.

Με τον Λούκα Βιλντόσα  στο «τιμόνι» οι Σέρβοι έκαναν το 4-1, κλείνοντας την 3η περίοδο με +9 (67-55).

Στην 4η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά.., Με εντυπωσιακά ποσοστά (36 καλάθια και μία βολή) πήρε τη νίκη με 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 67-55, 83-74

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβιβ: Ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ ο Λεσόρ (vid)

Ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ ο Ματίας Λεσόρ. Το ΟΑΚΑ σήκωσε στο πόδι, ο Ματίας Λεσόρ. Ο Γάλλος σέντερ …