Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Παναθηναϊκός 88-69 (vid)

Εφές – Παναθηναϊκός 88-69 (vid)

Εφές

Εύκολη νίκη για την Εφές, κακός αμυντικά ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στην Τουρκία και την Κωνσταντινούπολη για να παίξει με την Εφές στο «Σινάν Ερντέμ» για την 15η αγωνιστική της Euroleague. Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα με 88-69 και έκαναν την τρίτη τους σερί ήττα στη διοργάνωση. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήλεγχε τον ρυθμό από την αρχή και με πρωταγωνιστή τον Γουίλ Κλάιμπερν με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ, έφτασε σε μία ακόμη νίκη.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το πέτυχε ο Παναθηναϊκός χάρις σε δίποντο του Ντέρικ Γουίλιαμς στο 09:25. Η Εφές με ένα σερί 6-0 μέχρι το 07:34 και μετά από τις άστοχες επιθέσεις των «πρασίνων», πήρε το προβάδισμα (5 πόντοι ο Μίτσιτς). Ο Παναθηναϊκός μέχρι το 5:02 κατάφερε να μειώσει σε 9-8 με δίποντο του Πονίτκα.

Στο 04:20 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 11-10 με δίποντο του Παπαγιάννη, όμως ακολούθησε ένα σερί 10-0 για τους γηπεδούχους μέχρι το 00:53, με το σκορ να γίνεται 21-10. Οι «πράσινοι» είχαν μειώσει σε 21-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τρίποντο του Μαντζούκα. Μία πρώτη περίοδος, όπου ο Βασίλιε Μίτσιτς ξεχώριζε με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο θέμα στο μακρινό σουτ, μιας και είχε 1/7 τρίποντα.

Το πρώτο καλάθι του δευτέρου δεκαλέπτου το πέτυχε ο Μπράιαν Ντάνστον στο 08:10, δείγμα του ότι οι δύο ομάδες ήταν τόσο εύστοχες. Ο ΠΑΟ στο 07:42, με τρίποντο του Γκριγκόνις, πήγε τη διαφορά και πάλι στους 7 πόντους. Οι Τούρκοι απάντησαν με ένα σερί 9-0, με τον Κλάιμπερν να πετυχαίνει τους 7 πόντους, διαμορφώνοντας το σκορ σε 32-16 στο 05:16. Η μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού (16 πόντοι).

Ο Παναθηναϊκός μείωσε με δύο δίποντα του Γουίλιαμς, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δίποντο του Εμπαγιέ και ένα τρίποντο του Μπομπουά (02:19). Ο Ντέρικ Γουίλιαμς μίλησε ξανά με τρίποντο, όμως ένα σερί πέντε πόντων από τον Κλάιμπερν είχε πάει τη διαφορά στους 19 (42-23). Για τον ΠΑΟ ο Λι κέρδισε έξυπνα ένα φάουλ τριών πόντων στο 0:01 και κάνοντας το 3/3 διαμόρφωσε το 42-26, που ήταν το τελικό σκορ ημιχρόνου.

Από 13 πόντους σε κάθε περίοδο ο Παναθηναϊκός, σε ένα ματς που έδειχνε ότι πάλι το πρώτο ημίχρονο ήταν ο «κακός του δαίμονας».

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς είχε τον πρώτο λόγο, καθώς στο 09:40 σκόραρε με τον Γιώργο Παπαγιάννη και στο 09:02 με τον Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος δεν είχε βρει τον ρυθμό του στο ματς. Οι γηπεδούχοι όμως δεν έδειχναν διάθεση να αφήσουν τον ΠΑΟ να πλησιάσει στο σκορ. Στο 06:52 η ομάδα του Αταμάν, είχε πάει και πάλι τη διαφορά στους 19 πόντους, με ένα σερί 6-0. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να βγάλουν αντίδραση και στο 03:56 είχαν καταφέρει να μειώσουν σε 55-42, χάρις σε βολή του Γουίλιαμς. Η Εφές όμως και πάλι κατάφερε να απαντήσει. Με ένα σερί 6-0 από το 1:30 μέχρι το 00:54, έκανε το 64-45 και αύξησε ξανά τη διαφορά.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου, το σκορ ήταν 67-48, χάρις σε τρίποντο του Γουίλ Κλάιμπερν, με τον Γκριγκόνις να είχε μειώσει προσωρινά με σουτ 3 πόντων.

Όπως και στην έναρξη της τρίτης περιόδου, έτσι και στην τέταρτη, οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που έβαλαν τους πρώτους πόντους. Ο Μάριους Γκριγκόνις με γκολ φάουλ στα 09:11, είχε μειώσει σε 67-51. Η Εφές, ως γνωστό στην αναμέτρηση, έκανε ένα σερί 6-0 με τελευταίο καλάθι του Τέιλορ στο 07:44 και πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 22 (73-51).

Ο Παναθηναϊκός με δύο τρίποντα, ένα του Μπέικον και ένα του Λι, κατάφερε στο 03:58 να μειώσει στους 13 αλλά από κει και πέρα άρχισε ένας αγωνιστικός κατήφορος. Η Εφές έκανε ένα σερί 9-0, κυρίως με βολές και στο 00:47 είχε το προβάδισμα με 88-66. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 00:04 ο Γιώργος Παπαγιάννης με τρίποντο (88-69).

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69