Κεντρική Basket League Άρης – Κολοσσός 68-74

Άρης – Κολοσσός 68-74

Άρης ΠΑΟΚ

Τεράστιο διπλό ο Κολοσσός στο κατάμεστο «Nick Galis Hall».

Ο Άρης δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα του απέναντι στον Κολοσσό, και ηττήθηκε στο τελευταίο ματς του 2022 με 68-74.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, ο Κολοσσός όμως δεν τον άφησε να χτίσει κάποια διαφορά, και προηγήθηκε στο 7’ για πρώτη φορά στο ματς με +3 (10-13). Όσο το χρονόμετρο κυλούσε στα τελευταία δυο λεπτά, οι Ροδίτες πήραν προβάδισμα ασφάλειας με +10 (10-22) στο κατάμεστο «Nick Galis Hall». Το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Τζος Χάγκινς να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων, και να σταματάει το 13-0 σερί των φιλοξενούμενων στο ματς (13-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης έτρεξε ένα γρήγορο σερί 5-0, κατεβάζοντας τη διαφορά στο -6 (18-24), ωστόσο η αστοχία δεν έδωσε το πάτημα στους Θεσσαλονικείς να προηγηθούν στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Κολοσσό να συνεχίζει να βρίσκεται μπροστά. Οι γηπεδούχοι προς το τέλους του ημιχρόνου με την ώθηση του κόσμου και τις λύσεις που έδινε ο Βασίλης Τολιόπουλος, πήραν «ανάσα» στο ματς, και οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι 32-35.

Με ένα σερί 4-0 η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήρε ξανά προβάδισμα στον αγώνα, και το σκορ έγραψε (36-35) υπέρ του Άρη. Σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν ισορροπημένο (14-14 το επιμέρους σκορ) με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και να κλείνουν το μισό του β´ μέρους στο +3 για τον Κολοσσό 46-49.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ο Άρης σταμάτησε να παίζει, και η ομάδα της Ρόδου εκμεταλλεύτηκε τον ρυθμό του αγώνα, με τη διαφορά στο 33’ να αγγίζει το +8 (46-54). Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι παρά τις προσπάθειες που είχαν, ήταν άστοχοι σε όλη τη διάρκεια του ματς (18/65 εντός πεδιάς, 7/28, τρίποντα) και ο Κολοσσός με τρίποντο από τον Τίγκ στο 37’ πήρε τα ηνία του σκορ στον αγώνα (51-60). Με το χρονόμετρο να δείχνει 2:40” οι Θεσσαλονικείς έχτισαν ένα γρήγορο σερί 4-0 (55-60) υποχρεώνοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου σε τάιμ άουτ, με σκοπό να σταματήσει το γρήγορο παιχνίδι των «κιτρινόμαυρων».

Στα τελευταία λεπτά ο Άρης συνέχισε να προσπαθεί, αλλά ο Κολοσσός είχε τις λύσεις με τον Ντίξον να σκοράρει 5 συνεχόμενους πόντους και να δίνει στην ομάδα του «αέρα» +6 (59-65). Με αυτοπεποίθηση πλέον, το βελάκι έδειχνε Κολοσσός, και με σουτ από τα 7,25 ο Κατσίβελης διεύρυνε το σερί στο +7 (61-68). Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Γιάννη Καστρίτη με έμμεσο τρίποντο, ο Κατσίβελης και ο Ντίξον ευστόχησαν σε ζευγάρι ελεύθερων βολών (4/4) και οι Ροδίτες πήραν τη νίκη με 68-74.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-35, 46-49, 68-74