Κεντρική Basket League Απόλλωνας – Κολοσσός 85-66

Απόλλωνας – Κολοσσός 85-66

davis moreira apollon kolossos

Σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα.

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος και κέρδισε (86-66) δίκαια τον Κολοσσό, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα (12-6), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-16. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά, αλλά τους «πατρινούς» να έχουν πάντοτε την απάντηση και να διατηρούν τα ηνία του αγώνα με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους. Πιέσανε, μειώσανε και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να έχει πέσει στους 3 (60-57). Ωστόσο, το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε έναν μονόλογο της ομάδας του Νίκου Βετούλα. Ξεκινώντας, στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του πραγματοποίησαν ένα σερί 10-2 ανεβάζοντας τη διαφορά στους 11 (70-59). Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο εκρηκτική για τον Απόλλωνα αφού με νέο σερί εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους. Ενδεικτικό είναι ότι το επί μέρους σκορ της τέταρτης περιόδου ήταν 25-9 με του γηπεδούχους να πετυχαίνουν σπουδαία νίκη με σκορ 85-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66.

Περισσότερα από Θοδωρής Αναστασούδης

Basket League: Αυλαία της 4ης αγωνιστικής με Ολυμπιακό & Προμηθέα

Η 4η αγωνιστική του Top-6 ξεκινά με τον αγώνα Ολυμπιακός – Προμηθέας. Ο Ολυμπιακός κ…