Κεντρική Basket League Απόλλων Πάτρας – Παναθηναϊκός 65-96

Απόλλων Πάτρας – Παναθηναϊκός 65-96

5767528 scaled e1672081710516

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε το 2022 στη Basket League ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός «διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας με 65-96 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Με σούπερ άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά μπήκε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση, ο οποίος στα πρώτα 4΄ είχε σημειώσει το 5-10. Φωτιά από την αρχή του παιχνιδιού είχε πάρει ο Ματέους Πονίτκα  μετρώντας 7 πόντους (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο) σε 3′. Oι «πράσινοι» έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με 26-12.

Με την ίδια ενέργεια μπήκε και στη 2η περίοδο το τριφύλλι (21-34), Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη στο 8΄ διαμόρφωσε το (21-36). Ο Παναθηναϊκός έφυγε για τα αποδυτήρια με +19 (26-45).

Λύσεις έψαχναν οι Πατρινοί στην επανάληψη (39-65). Πρόβλημα δημιουργήθηκε στο 7΄ με τον Νέιτ Γουόλτερς ο οποίος γύρισε το δεξί του πόδι και πέρασε στον πάγκο για να του τοποθετηθεί πάγος, με το σκορ στο (42-65).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο 2ο μέρος (58-73), Ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να κυριαρχεί 63-77. Μάταια, ο Απόλλωνας  προσπαθούσε να μειώσει, καθώς η εξαιρετική άμυνα των «πράσινων»  δεν του άφηνε πολλά περιθώρια (65-83).

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 26-45, 50-71, 65-96

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…