Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα – Μπαρτσελόνα 86-88 (vid)

Άλμπα – Μπαρτσελόνα 86-88 (vid)

Άλμπα - Μπαρτσελόνα

Έριξε το… τείχος του Βερολίνου η Μπαρτσελόνα.

Οι μπλαουγκρανα αν και δυσκολεύτηκαν κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου με 88-86. Μίροτιτς και Λαπροβίτολα ξεχώρισαν για τους νικητές.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο και με έναν φοβερό Μίροτιτς κατάφερε να πάρει εξ αρχής διψήφιο προβάδισμα (19-30). Η συνέχεια όμως δεν την ανάλογη και η Άλμπα με ένα μεγάλο επί μέρους σκορ κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Οι Γερμανοί δεν σταμάτησαν εκεί και με τον εξαιρετικό Ταρίκ Μπλατ πέρασαν μπροστά στο σκορ (46-45).

Η Μπαρτσελονα ξύπνησε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι μπλαουγκρανα επέβαλαν ξανά τον ρυθμό τους στο ματς και ανεκτησαν τόσο το χαμένο προβάδισμα τους, όσο και τη διψήφια διαφορά (48-58). Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν ξανά κακό πρόσωπο.

Η Άλμπα το εκμεταλλεύτηκε και επέστρεψε στο ματς (71-76). Στο τελευταίο λεπτό έγινε πραγματική μάχη. Οι Γερμανοί πλησίασαν σε δύο περιπτώσεις στον έναν πόντους, αλλά δεν βρήκαν το σουτ νίκης κόντρα στην Μπαρτσελονα (86-88)

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 46-45, 57-71, 86-88

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…