Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βίρτους Μπολόνια – Βαλένθια 89-59 (vid)

Βίρτους Μπολόνια – Βαλένθια 89-59 (vid)

Τεόντοσιτς, Βίρτους Μπολόνια - Βαλένθια

Μεγάλη εμφάνιση η Βίρτους Μπολόνια σκόρπισε τη Βαλένθια.

Η Βίρτους Μπόλονια συνέτριψε την Βαλένθια με 89-59 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της EuroLeague. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε η Βίρτους Μπολόνια (14-6).Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και βρίσκονταν στο +14 ήδη από το έβδομο λεπτό (22-7). Έκλεισαν την περίοδο με 24-8.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μειώνουν στη 2η περίοδο, αλλά η Βίρτους συνέχιζε να κρατά τα ηνία του σκορ (33-11). Η διαφορά έφτασε έως και τους 20 πόντους (35-15). Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έφυγε για τα αποδυτήρια με +17 (42-25).

Τα στατιστικά του Α’ Μέρους

• Βίρτους Μπολόνια: 10/16 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 7/10 βολές, 17 ριμπάουντ ( 15 αμυντικά + 2 επιθετικά), 10 ασίστ,  1 κλέψιμο, 5 λάθη, 3 μπλοκ
  • Βαλένθια: 7/20 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 2/4 βολές, 18 ριμπάουντ ( 13 αμυντικά + 5 επιθετικά), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 μπλοκ

Συνέχιζε να επιβάλλει τον ρυθμό και στην 3η περίοδο η γηπεδούχος. Οι παίκτες της Βίρτους σκόραραν κατά βούληση. Δύο τρίποντα από τον Μίκι, άλλα δύο από τον Οτζελέγε κι ένα από τον Παγιόλα μετά την ανάπαυλα  κι η διαφορά εκτοξεύτηκε (62-40). Η περίοδος έκλεισε με 66-42.

Τελική ευθεία… Το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί, καθώς η διαφορά είχε φτάσει στα ύψη (73-47). Η Βαλένθια δεν μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση, οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 89-59, στην πιο πειστική τους (ως τώρα) βραδιά στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα : 24-8, 42-25, 66-42, 89-59.