Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Μπάγερν 74-75 (vid)

Βιλερμπάν – Μπάγερν 74-75 (vid)

Βιλερμπάν - Μπάγερν

«Αυτοκτόνησε» η Βιλερμπάν και πήρε τη νίκη η Μπάγερν.

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μεγάλο διπλό στη Γαλλία, καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν με 75-74. Οι Γάλλοι στα τελευταία δευτερόλεπτα τα έκαναν μαντάρα και γνώρισαν την ήττα. Οι γηπεδούχοι έχασαν διαφορά πέντε πόντων, έκαναν επιθετικό φάουλ 34,5” πριν το τέλος, ενώ έχασαν και το αμυντικό ριμπάουντ στην προτελευταία φάση του αγώνα και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την Μπάγερν ήταν ο Λούτσιτς με 13 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μπαμπ και Ομπστ, που είχαν από 12 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι Ντε Κολό (15 πόντοι), Μάθιους (13 πόντοι) και Φαλ (11 πόντοι).

Η Μπάγερν ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Με τον Αντρέας Ομπστ να κάνει όργια (12 πόντοι, 4/6 τρίποντα) κατάφερε από νωρίς να χτίσει διψήφια διαφορά (15-25) και δεν επέτρεψε στη Βιλερμπάν να πλησιάσει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν τραγικοί επιθετικά στο πρώτο μισό του αγώνα και χαρακτηριστικό είναι ότι είχαν 3/18 δίποντα (!), με τους Βαυαρούς να το εκμεταλλεύονται (33-42).

Οι Γάλλοι στο τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι. Η ομάδα του Πάρκερ άρχισε να μασάει σίδερα στην άμυνα της (δέχθηκε μόλις 11 πόντους), ενώ στην επίθεση ξύπνησαν, τόσο ο Μάθιους, όσο και ο Φαλ και κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι (53-53). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ να είναι συνεχής (60-59).

Η Βιλερμπάν κατάφερε να προηγηθεί με 5 (71-66), αλλά η Μπάγερν απάντησε με σερί 7-0 και πέρασε μπροστά (71-73) 1,18′ πριν το τέλος. Ο Ομπασοχάν, όμως, πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο 58” πριν το φινάλε και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους (74-73). Ο Μάθιους έκανε δύο συνεχόμενα λάθη, καθώς αρχικά έστειλε τον Ρούμπιτ στις βολές και στη συνέχεια έκανε επιθετικό φάουλ 34,5” πριν το τέλος (74-75).  Οι Γάλλοι τα έκαναν μαντάρα στα τελευταία δευτερόλεπτα και ηττήθηκαν από την Μπάγερν με 75-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 33-42, 53-53, 74-75.

Ζαλγκίρις – Αρμάνι Μιλάνο 87-73 (vid)

Με τον Έβανς οδηγό η Ζαλγκίρις «καθάρισε» την Αρμάνι Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν αυτή που «καιγότ…