Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – Άλμπα 90-72 (vid)

Ρεάλ – Άλμπα 90-72 (vid)

Ρεάλ νίκη επί της Άλμπα

Η υπερηχητική Ρεάλ διέλυσε την Άλμπα.

Το ματς στη Μαδρίτη ήταν ντέρμπι μόνο για ένα δεκάλεπτο. Η Άλμπα κατόρθωσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ρεάλ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 26-20 υπέρ των γηπεδούχων. Σταδιακά η ομάδα του Τσους Ματέο ανέβασε τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα το +6 (26-20) του πρώτου δεκαλέπτου να γίνει +16 μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό η Ρεάλ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο. Δεν έριξε τον τέμπο της σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου, με τη διαφορά διαρκώς να αυξάνεται και την Άλμπα να μην μπορεί να βγάλει την παραμικρή αντίδραση.

Αργότερα κατά τη διάρκεια του δεκαλέπτου η Ρεάλ άφησε το πόδι από το γκάζι, διατηρώντας ωστόσο διαφορά ασφαλείας 18 πόντων (70-52). Το τελευταίο μέρος της συνάντησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί ήδη, με τους Μαδριλένους να επικρατούν εν τέλει με 90-72. Ο Τσους Ματέο είχε την ευκαιρία να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής και στον νεαρό Νντιαγέ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 53-37, 70-52, 90-72.

Περισσότερα από Θοδωρής Αναστασούδης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…