Κεντρική Basket League Προμηθέας – Ολυμπιακός 72-100

Προμηθέας – Ολυμπιακός 72-100

5742076 1

Ο Ολυμπιακός… σκότωσε τον Προμηθέα!

Καταιγιστική πρώτη περίοδος και για τις δυο ομάδες με μεγάλη ευστοχία πίσω απ’ τα 6,75. Ιστορικό ρεκόρ για την ομάδα του Ολυμπιακού, καθώς μέσα σε 10 λεπτά έβαλε 39 πόντους στο καλάθι του Προμηθέα! Αυτό ήθελαν οι Πειραιώτες, να φύγουν με μεγάλο σκορ απ’ την αρχή.

Η διαφορά στο ξεκίνημα πήγαινε πόντο – πόντο, αλλά στα τελευταία 2 λεπτά τα τρίποντα του Σακίλ ΜακΚίσικ πήγαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (31-18). Και δεν σταμάτησαν εκεί.

Συνέχισαν και στη δεύτερη περίοδο να εκπλήσσουν βγάζοντας καταπληκτικές άμυνες. Αυτό το αποδεικνύει και τα 9 κλεψίματα που είχαν στο πρώτο ημίχρονο.

Το ρεσιτάλ δεν είχε τέλος! Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε καθόλου θυμίζοντας διαγωνισμό τριπόντων. Η διαφορά έφτασε και μέχρι τους 41 πόντους (95-54). Μ’ αυτήν τη νίκη οι «ερυθρόλευκοι» πάνε στο 7-0 μένοντας αήττητοι στο πρωτάθλημα, ενώ οι «Πατρινοί» στο 2-3 (με 2 παιχνίδια λιγότερα).

Τα δεκάλεπτα: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100