Κεντρική Basket League Περιστέρι – Καρδίτσα 102-77

Περιστέρι – Καρδίτσα 102-77

Το Περιστέρι συνέχισε με νίκη

Το Περιστέρι συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Basket League.

Το Περιστέρι ξεκίνησε τον αγώνα με το «μαχαίρι στα δόντια», επιβάλλοντας από πολύ νωρίς τον ρυθμό του. Η Καρδίτσα δεν μπορούσε να ακολουθήσει με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να «χτίσουν» μια διαφορά, η οποία συνεχώς αυξανόταν. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στους 9 πόντους (23-12), ενώ μέχρι το ημίχρονο η διαφορά υπέρ του Περιστερίου είχε εκτοξευθεί στους 20 πόντους (50-30).

Έχοντας μια διαφορά αρκετά μεγάλη από το πρώτο ημίχρονο το Περιστέρι προσπάθησε να την συντηρήσει χωρίς να ρισκάρει πιθανότητα επιστροφής της Καρδίτσας στο παιχνίδι. Αυτό ακριβώς κατόρθωσαν να κάνουν οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη καθ’όλη την διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου. Η Καρδίτσα μπορεί επιθετικά να ήταν καλύτερη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, αλλά το Περιστέρι ήταν εξίσου αποτελεσματικό με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέφτει και να παραμένει σταθερή μέχρι το τέλος του αγώνα που ολοκληρώθηκε με σκορ 102-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 50-30, 72-54, 102-77.