Κεντρική NBA NBA: Ακόμα μια αγχωτική 30άρα του Ντόντσιτς

NBA: Ακόμα μια αγχωτική 30άρα του Ντόντσιτς

morris guarding doncic 063924 1

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να έχει 35 πόντους και τον Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ 21, οι Μάβερικς επικράτησαν με 103-101 των Κλίπερς τα ξημερώματα στο NBA.

Πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Ρέτζι Μπούλοκ, ο οποίος είχε τέσσερα εύστοχα τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με δύο σερί που έβαλε μπροστά τους «Μαβς» με 99-93 ενώ απέμεναν δύο λεπτά για τη λήξη του αγώνα. Ο Μπούλοκ τελείωσε με 13 πόντους και ο Σπένσερ Ντινγουίντι είχε 16.

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Ντόντσιτς που πήρε άρπαξε μία λανθασμένη πάσα, ενώ οι Μάβερικς προηγούνταν με έναν πόντο στα 30 για τη λήξη του αγώνα, και ουσιαστικά «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του.

Ο Πολ Τζορτζ μέτρησε 23 πόντους, παίζοντας σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, και ο Νικολά Μπατούμ σκόραρε 21 από τους 22 πόντους από το τρίποντο. Ο Μάρκους Μόρις, από τη μεριά του, πέτυχε 18 πόντους για την ομάδα του Λος Άντζελες.

Περισσότερα από Γιώργος Χαρόγιαννης

Ο Ναζ Ριντ καλύτερος 6ος παίκτης της χρονιάς.

Με 352 βαθμούς ο Ναζ Ριντ κατέκτησε το βραβείο του 6ου παίκτη της χρονιάς. Μια σημαντική δ…