Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-96 (vid)

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-96 (vid)

calathes nik fener

Στάθηκε «βράχος» η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση φτάνοντας τη διαφορά ως και τους +20. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπορεί να δυσκολεύτηκε στην 4η περίοδο αλλά κατάφερε να επικρατήσει με +3 (93-96).

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 4′ βρεθηκε να προηγείται με 9-5. Η Φενερ βγήκε μπροστά στο σκορ έπειτα από το γκολ-φάουλ του Χέιζ-Ντέιβις 9-10.

Το 1ο δεκάλεπτο 6’ και ύστερα κυλούσε πόντο – πόντο. Ο Νικ Καλάθης πρόλαβε το χρονόμετρο και ευστόχησε από την περιφέρεια, φτάνοντας τους 7 πόντους. Η περϊοδος εκλεισε με +3 (18-21).

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

• ΜΟΝΑΚΟ: 5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ ( 6 αμυντικά – 1 επιθετικά), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη
  • ΦΑΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: 7/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ ( 5 αμυντικά – 3 επιθετικά),4  ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έτρεχε ένα σερί 8 αναπάντητων πόντων. Ο Σάσα Ομπράντοβιτς κάλεσε time-out πριν συμπληρωθούν 2 λεπτά στη δεύτερη περίοδο (22-30). Ο Νικ Καλάθης ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς με 11 πόντους (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο).

Φωτιά είχε πάρει ο Τζόρνταν Λόιντ καθώς είχε φτάσει στους 12 πόντους με 4/6 τρίποντα. Η Φενέρ εκλεισε το ημίχρονο με +7 (38-45).

Τα στατιστικά του Α’ Μέρους:

• ΜΟΝΑΚΟ: 9/20 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 2/4 βολές, 17 ριμπάουντ ( 12 αμυντικά – 5 επιθετικά), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη, 1 μπλοκ
  • ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: 12/23 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 3/3 βολές, 21 ριμπάουντ ( 15 αμυντικά – 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 μπλοκ.

Την κυριαρχία της και στην 3η περίοδο επέβαλε η Φενέρμπαχτσε, δείχνοντας για ακόμα ένα παιχνίδι πόσο μεγάλο πλουραλισμό έχει (45-56). Ο Μάικ Τζέιμς είχε βάλει 2 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, δίνοντας πολύτιμες ανάσες στη Μονακό (50-56). Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να χτυπούν, έκλεισαν την περίοδο με +19 (60-79).

Τελική ευθεία… Η Μονακό άρχισε να μειώνει την τεράστια διαφορά (65-79). Όσο μείωναν οι γηπεδούχοι τόσο αντιδρούσαν οι φιλοξενούμενοι (68-82).

Στο 8’ με τον Ντιαλό η Μονακό μείωσε αισθητά τη διαφορά (81-87). Τελευταίο λεπτό και η διαφορά στον +1, οι γηπεδούχοι είχαν κάνει την απόλυτη ανατροπή. Η Φενέρμπαχτσε όμως κατάφερε να πάρει το «θρίλερ» με 93-96.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-45, 60-79, 93-96