Κεντρική Basket League Λαύριο – ΑΕΚ 67-84

Λαύριο – ΑΕΚ 67-84

ΑΕΚ - Λαύριο, Basket League

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του Λαυρίου εκτός έδρας με σκορ 87-64.

Η ΑΕΚ ήθελε να «βγάλει» αντίδραση μετά την εντός έδρας ήττα από τον Άρη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής και ξεκίνησε πολύ δυνατά στον αγώνα, αποκτώντας από νωρίς προβάδισμα προβάδισμα. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε «χτίσει» μία διαφορά 6 πόντων (14-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με ένα γρήγορο σερί 9-2 αύξησε την διαφορά της στους 13 (16-29). Στην συνέχεια το Λαύριο όμως το Λαύριο ανέβασε την απόδοση του και έτρεξε ένα σερί 13-3 για να μειώσει την διαφορά στους 3 πόντους (29-32), αναγκάζοντας τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει τάιμ άουτ. Στην συνέχεια η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και κατόρθωσε να ξεφύγει ξανά στο σκορ με 39-33 και να πάει στα αποδυτήρια με το +6.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πάλι μπήκε πιο δυνατά και απέκτησε μία μικρή διαφορά με το Λαύριο να έχει ξανά μία απάντηση και να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ. Με τρίποντο του Αλέξανδρου Νικολαϊδη με 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου το Λαύριο προσπέρασε στο σκορ με 52-51. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ΑΕΚ λίγο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο να αποκτά προβάδισμα 2 πόντων (56-58). Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ δείχνει αποφασιμένη να καθαρίσει το αγώνα. Από νωρίς «έχτισε» μια διψήφια διαφορά πόντων (67-57), την οποία και διατήρησε. Η ΑΕΚ όμως δεν σταμάτησε εκεί και εκτόξευσε την διαφορά στους 19 πόντους (61-80) με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα μέχρι και την λήξη είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-39, 56-58, 67-84.