Κεντρική Ψαγμένα Κολοσσός – ΑΕΚ 73-67

Κολοσσός – ΑΕΚ 73-67

B071EA6B FC5F 43CE 8C2C F92309DD7B10

Οι Ροδίτες επιβλήθηκαν της ΑΕΚ.

Με τον Τι Τζέι Σταρκς να έχει πάρει τον Κολοσσό από το χέρι (25 πόντους), οι Ροδίτες τιμώρησαν την ΑΕΚ με 73-67 για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο ματς (8-10). Ο Ηλίας Καντζούρης είχε χρησιμοποιήσει τους δέκα από τους δώδεκα παίκτες της ΑΕΚ, έχοντας πάρει σκορ από τους έξι (16-18). Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Ένωση στο +5 (15-20). Ο Κολοσσός τέλειωσε με 1/10 τρίποντα, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει 11 πόντους από βολές (11/13).

Με 10 επιθετικά σε 15 λεπτά ο Κολοσσός διόρθωσε ό,τι λάθος είχε γίνει (26-29). Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (28-32). Το ημίχρονο έληξε με 33-33.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το Β΄ μέρος, θα μπορούσαμε να πούμε πως η 3η περίοδος ήταν αντιγραφή της 2ης, αφού το δεκάλεπτο κυλούσε πόντο -πόντο (45-44). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 3η περίοδο με +1 (49-48).

Τελική ευθεία… Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο (68-66). Το τρίποντο του Κόφι από το φτερό ήταν αυτό που έφερε τον Κολοσσό σε πλεονεκτική θέση. Είχε 1/5, αλλά ευστόχησε στο μεγάλο σουτ. Οι ροδίτες πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα με 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67