Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Ερυθρός Αστέρας 93-71 (vid)

Φενέρμπαχτσε – Ερυθρός Αστέρας 93-71 (vid)

motley e1668109066877

Με Μότλεϊ στο «τιμόνι» πήρε τη νίκη.

Ο Τζόναθαν Μότλεϊ έκανε το χρέος του, σημειώνοντας 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, βοηθώντας έτσι την Φενέρμπαχτσε να πάρει άνετη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 93-71.

Δυναμικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Φενέρμπαχτσε στην αναμέτρηση (9-6). Στο 7΄ το προβάδισμα της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη είχε φτάσει ήδη στους 12 πόντους. Ο Βλάντιμιρ Γιοβάνοβιτς αναγκάστηκε να καλέσει time-out καθώς έβλεπε τους παίκτες του να μην αποδίδουν ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση (18-7).

Στο 8΄ ο Μπεν Μπέντιλ πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους για τους φιλοξενούμενους και μειώνοντας τη διαφορά (21-10). Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς και τα εύστοχα σουτ του από τα 8,5 μέτρα ο Ερυθρός Αστέρας πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (23-20). Η 1η περίοδος έληξε με 24-23.

Και στην 2η περίοδο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (29-27). Στο 7΄ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +5, όμως Τζεκίρι και Γκούντουριτς έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Το 2ο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο-πόντο (36-36), οι γηπεδούχοι έφυγαν για τα αποδυτήρια με +1 (42-41).

Τα στατιστικά του Α΄ Μέρους:

• Φενέρμπαχτσε: 10/12 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 4/7 βολές, 17 ριμπάουντ ( 10 αμυντικά + 7 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη.
  • Ερυθρός Αστέραw: 12/19 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 8/8 βολές, 15 ριμπάουντ ( 10 αμυντικά + 5 επιθετικά), 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 μπλοκ.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 7 αναπάντητων πόντων μετά την ανάπαυλα. Ο Μότλεϊ έδωσε ανάσα στη Φενέρμπαχτσε (44-48). Το μομέντουμ είχε αλλάξει χέρια. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε με άλλη ενέργεια στο Β΄ μέρος της αναμέτρησης, έτρεξε ένα σερί 9-0, ανακτώντας τα ηνία (56-50). Η ομάδα της Τουρκίας έκλεισε την 3η περίοδο με +9 (66-57).

Τελική ευθεία… Ο Φίλιπ Πετρούσεφ χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ και αποχώρησε για τον πάγκο, έχοντας προσφέρει 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 μπλοκ, αλλά και 3 λάθη σε 20’42.

Back-to-back τρίποντα από τον Μελί Μαχμούτογλου, ο οποίος είχε σημειώσει 5/7 από την περιφέρεια και φτάνει τους 20 πόντους (87-71). Η διαφορά είχε φτάσει στα ύψη, η Φενέρμπαχτσε έφτασε με άνεση στη νίκη με 93-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-41, 66-57, 93-71.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…