Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Λετονία 60-80

Ελλάδα – Λετονία 60-80

ethniki scaled e1668193250267

Βαριά εντός έδρας ήττα για την Εθνική στο Ηράκλειο!

Η Εθνική Ελλάδας γνώρισε την ήττα στο Ηράκλειο της Κρήτης από τη Λετονία με 80-60 και υποχώρησε στο 4-3. Μονόδρομος για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη η νίκη στο Βέλγιο τη Δευτέρα (14/11), για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

Οι πέντε πρώτοι για την Ελλάδα ήταν οι Γκίκας, Μωραΐτης, Ρογκαβόπουλος, Τσαλμπούρης, Γόντικας.

Δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι η Ελλάδα, είχε 0/5 πριν ο Γκίκας σκοράρει τους πρώτους της πόντους στο τέταρτο λεπτό. Το περίεργο ήταν ότι το 0/5 προήλθε από ένα άστοχο σουτ κάθε παίκτη της αρχικής πεντάδας (4-7).

Εντυπωσιακός ήταν ο Ρογκαβόπουλος, ο οποίος πίεζε πάνω στην μπάλα, όμως η Ελλάδα έψαχνε λύσεις. Είχε 2/11 σουτ (2/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα) και είχε πετάξει τρεις βολές στα σκουπίδια, (11-14). Η 1η περίοδος έληξε με 13-16.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

• ΕΛΛΑΔΑ: 3/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 7/12 βολές, έχει 12 ριμπάουντ (7-5), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη και τον Γόντικα στους 4 πόντους.
  • ΛΕΤΟΝΙΑ: 4/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/8 βολές, 13 ριμπάουντ (9-4), 4 ασίστ, 2 λάθη, 7 φάουλ και τον Μπέρτανς στους 5 πόντους.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στη 2η περίοδο έκανε καλή προσπάθεια στην άμυνα αλλά αυτό δεν αρκούσε για να πάρει το προβάδισμα (24-30). Η Ελλάδα δεν ήταν εύστοχη με 21.9% στα συνολικά σουτ (δίποντα και τρίποντα), Η Λετονία έφυγε για τα αποδυτήρια με +8 (28-36).

• Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:
    ΕΛΛΑΔΑ: 5/19 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 12/18 βολές, 20 ριμπάουντ (11-9), 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη, 12 φάουλ και τους Γκίκα – Τσαλμπούρη στους 8 πόντους.
  • ΛΕΤΟΝΙΑ: 8/13 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 11/14 βολές, 26 ριμπάουντ (20-6), 7 ασίστ, 9 λάθη, 12 φάουλ και τον Μπέρτανς στους 7 πόντους.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε η Λετονία στο Β΄ μέρος της αναμέτρησης. Ο Τίμα και ο Μπέρτανς έβαλαν από ένα τρίποντο, υποχρεώνοντας την Ελλάδα στο -14 (35-49). Η φιλοξενούμενη ομάδα έπαιζε με αυτοπεποίθηση έχοντας 64.7% στο δίποντο και 44.4% στο τρίποντο, με 14 ασίστ και 9 λάθη. Οι Λετονοί έκλεισαν και την 3η περίοδο με 45-63.

Τελική ευθεία… Το παιχνίδι είχε κριθεί, Η Ελλάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει και να γυρίσει την αναμέτρηση από το -18. Η διαφορά είχε φτάσει στα ύψη (51-74), η Λετονία πήρε τη νίκη και υποχρέωσε την Ελλάδα στο 4-3 (60-80).

Τα δεκάλεπτα:  13-16, 28-36, 45-63, 60-80.