Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Μπαρτσελόνα 96-86 (vid)

Εφές – Μπαρτσελόνα 96-86 (vid)

Εφές - Μπαρτσελόνα

Μεγάλη εμφάνιση για την Εφές και νίκη επί της Μπαρτσελόνα.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Αναντολού Εφές, η οποία επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 96-86, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Όλα πήγαν στραβά για τους Καταλανούς, καθώς πέρα από την ήττα, υπήρξε κι επεισόδιο, που έληξε με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να διώχνει από τον πάγκο τον Νίκολα Κάλινιτς. Ο Σέρβος παίκτης διαφώνησε με τις παρατηρήσεις του προπονητή του, με αποτέλεσμα να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια

Άκρως δυναμικά μπήκαν και οι δυο ομάδες στο παρκέ (11-13). Στο 8’ οι Καταλανοί με τον Λαπροβίτολα βγήκαν μπροστά στο σκορ με +7 (13-20). Η Μπαρτσελόνα έκλεισε την 1η περίοδο με 16-22 κι έδειχνε ότι το έχει…

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου

• Αναντολού Εφές: 3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ (3-1), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη, 5 φάουλ και τον Ντάνστον στους 4 πόντους.
  • Μπαρτσελόνα:  5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 13 ριμπάουντ (9-4), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 5 λάθη, 5 φάουλ και τον Κάλινιτς στους 8 πόντους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στη 2η περίοδο (32-34). Το δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (40-39). Η Αναντολού Εφές σουτάρε με 64% στο δίποντο, με 55% στο τρίποντο και δεν μπορούσε να χτίσει έστω μια μικρή διαφορά.

Η διαφορά στο ριμπάουντ (6-16) ήταν τεράστια, η Μπαρτσελόνα είχε καλύψει με αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού τα έξι λάθη της. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με +4 (45-41).

Τα στατιστικά του Α’ Μέρους

• Αναντολού Εφές 7/12 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ (9-3), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη, 9 φάουλ και τον Εμπαγέ στους 11 πόντους.
  • Μπαρτσελόνα: 10/17 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 6/6 βολές, 18 ριμπάουντ (10-8), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη, 11 φάουλ και τον Λαπροβίτολα στους 11 πόντους.

Στην 3η περίοδο η Αναντολού Εφές έτρεξε σερί 8-0, οι back-to-back πρωταθλητές Ευρώπης ξέφυγαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 66-57.

Τελική ευθεία… Ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν σε καλό φεγγάρι και η Αναντολού Εφές κρατούσε το προβάδισμα, αλλά και μία καλή διαφορά (79-68). Η Μπαρτσελόνα έψαχνε να βρει λύσεις, με τη διαφορά να έχει φτάσει στο +6 (92-86). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν και μάλιστα ανοίγοντας ακόμα περισσότερο την ψαλίδα (96-86).

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 45-41, 66-57, 96-86.

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…