Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Καρδίτσα 85-68

Άρης – Καρδίτσα 85-68

προγνωστικά

Ο Άρης αν και απώλεσε διαφορά 20 πόντων κέρδισε την Καρδίτσα.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Άρης, καθώς επικράτησε σχετικά εύκολα της Καρδίτσας με 85-68. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν κατά τη διάρκεια του ματς και με διαφορές 20 πόντων και παρότι ο ΑΣΚ επέστρεψε, άντεξαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νότε με 18 πόντους, αλλά είχε μόλις 2/9 τρίποντα. Ακολούθησε ο Γκούντγουιν και ο Τολιόπουλος, που σημείωσαν από 15 πόντους. Στον αντίποδα, ξεχώρισαν οι Μπέιτμον (19 πόντοι), ΝτεΛόριε (16 πόντοι) και Πρίτζετ (14 πόντοι).

Η Καρδίτσα ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά ο Άρης είχε σταθερά τα ηνία του σκορ (15-13). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι και σημείωσε συνολικά 29 πόντους και ξέφυγε στο σκορ (44-31).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις στο δεύτερο ημίχρονο και γρήγορα έφτασε και τους 20 πόντους (56-36). Η Καρδίτσα έβγαλε αντίδραση και έκανε μία μεγάλη αντεπίθεση. Ο ΑΣΚ με ένα φοβερό επί μέρους σκορ (17-5) έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα (61-53).

Ο Άρης άντεξε στην πίεση των φιλοξενουμένων και διατήρησε τα ηνία του σκορ. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν της Καρδίτσας με 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68