Κεντρική Basket League Άρης – Απόλλωνας Πάτρας 70-57

Άρης – Απόλλωνας Πάτρας 70-57

Βασίλης Τολιόπουλος δηλώσεις ΕΣΑΚΕ

Ο Άρης πέτυχε την 3η φετινή του νίκη στην Basket League απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας.

Ο Απόλλωνας Πάτρας ξεκίνησε εντυπωσιακά τον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στον Άρη και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ζώη Καράμπελα που έκανε τα πάντα στο παρκέ προηγήθηκε από νωρίς στο ματς και μάλιστα με διψήφια διαφορά (16-6, 22-11). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα αντιστράφηκε πλήρως. Ο Άρης ανέβασε την ένταση και την ενέργεια του στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και με ένα επί μέρους 11-4 πλησίασε στους 4 (22-26). Ο Απόλλωνας Πάτρας συνέχισε να είναι άστοχος στην επίθεση του, αποτέλεσμα της καλής άμυνας των γηπεδούχων, οι οποίοι 2 λεπτά πριν το τέλος του ημίχρονο επέστρεψαν για τα καλά στον αγώνα ισοφαρίζοντας (27-27). Λίγο αργότερα με τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου ο Άρης προσπεράσε στο σκορ (30-29). Οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια με τον Απόλλωνα Πάτρας να προηγείται με 32-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και με ένα σερί 8-0 προηγήθηκε με 38-32. Ενώ στην συνέχεια η διαφορά έφτασε και τους 10 πόντους. Ο Απόλλωνας Πάτρας, όμως αντέδρασε και προτού ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο είχε ήδη ισοφαρίσει το σκορ (47-47). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι πολλές. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που «έχτισαν» μια μικρή διαφορά, με τους «Πατρινούς» να πλησιάζουν ξανά σε απόσταση αναπνοής. Σε εκείνο το σημείο και με το σκορ στο 58-54 ανέλαβε δράση ο Βασίλης Τολιόπουλος και με δύο τρίποντα αύξησε την διαφορά στους 10 πόντους (64-54). Λίγο αργότερα και με 1,5 λεπτό να απομένει ο Άρης βρέθηκε στο +14 (68-57). Τα υπόλοιπα αγωνιστικά λεπτά μέχρι την λήξη του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57.