Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βίρτους Μπολόνια – Μπάγερν Μονάχου 66-63 (vid)

Βίρτους Μπολόνια – Μπάγερν Μονάχου 66-63 (vid)

Μπολόνια - Μπάγερν

Στην Μπολόνια η Βίρτους πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου με σκορ 66-63.

Οι έδρες θα παίξουν καθοριστικό ρόλο, όπως συμβαίνει πάντα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση, γι’ αυτό και κάθε φορά που μια ομάδα την υπερασπίζεται, παίρνει… κανονάκι. Η Βίρτους Μπολόνια ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και δημιούργησε μια πρώτη μικρή διαφορά 8 πόντων (24-16), μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο η Μπάγερν Μονάχου, με καλή άμυνα περιόρισε την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο και πήγε στα αποδυτήρια βρισκόμενη πίσω μόλις με 2 πόντους (34-32).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο – πόντο, με τη Βίρτους Μπολόνια να ξεφεύγει μέχρι και τους 10. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, όμως, δεν παράτησε το ματς σε κανένα σημείο και μείωσε στους 3 (66-63), με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν. Στο τέλος οι  γηπεδούχοι, αν κι αγχώθηκαν, κατόρθωσαν να επικρατήσουν με 66-63 και να κάνουν… σεφτέ στην Ευρωλίγκα, μπροστά στο κοινό τους. Αν κι είναι νωρίς να το πούμε, η Μπολόνια θύμισε κάτι από τα παλιά ένδοξα χρόνια…

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 34-32, 56-51, 66-63.