Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Μπασκόνια 87-61 (vid)

Βιλερμπάν – Μπασκόνια 87-61 (vid)

Νίκησε η Βιλερμπάν την Μπασκόνια

Η Βιλερμπάν διέλυσε την Μπασκόνια.

Με επικεφαλής τον Ντε Κολό, η Βιλερμπάν ισοπέδωσε τη Μπασκόνια με 87-61 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ισορροπημένα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες (6-6). Στο 7΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με +9 (19-10). Η Μπασκόνια δεν μπορούσε να αντιδράσει στον ρυθμό του παιχνιδιού, μένοντας κολλημένη στους 10 πόντους (22-10). Η Βιλερμπάν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία έκλεισε την 1η περίοδο με +14 (24-10).

Οι Γάλλοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, με τη διαφορά να έχει φτάσει στα ύψη (40-23). Ο Ματ Κοστέλο ήταν αυτός που προσπαθούσε να κρατήσει την Μπασκόνια ζωντανή στην αναμέτρηση, αλλά ένας εναντίον πέντε ήταν δύσκολο… Η Βιλερμπάν έκλεισε το ημίχρονο με +18 (48-30).

Η τρίτη περίοδος ήταν αντιγραφή της δεύτερης, οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και να ανατρέψουν τα δεδομένα (63-45). Η διαφορά έφτασε έως και τους 20 πόντους, με τη Βιλερμπάν να κλείνει το δεκάλεπτο με 73-52. Προφανώς δεν υπήρχε ενδιαφέρον για τον νικητή, αλλά για το μέγεθος της διαφοράς.

Τελική ευθεία: Η κατάσταση ήταν μη ανατρέψιμη (81-58). Ο Ντε Κολό είχε προκαλέσει τεράστια ζημιά στους φιλοξενούμενους (84-59). ΟΙ Γάλλοι δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στην Μπασκόνια κι ολοκλήρωσαν τη βραδιά, φτάνοντας στη νίκη με 87-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 48-30, 73-52, 87-61.

Ολυμπιακός: «Ένα ακόμα παιχνίδι» (vid)

Δείτε όλα όσα έγιναν στο Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα. Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός, κ…